A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében emlékeztetett, hogy a 2023. július 1-én hatályba lépett intézkedés alapján a magánszemélyeknek kamatjövedelmeik után a 15 százalékos kamatadót és 13 százalékos szociális hozzájárulási adót kell, hogy fizessenek.

A tárca hozzátette közleményében azt is, hogy a kiterjesztett szocho-t olyan megtakarítási formák esetén kell megfizetni, ahol keletkezik kamatjövedelem, ilyen eszköz például a látra szóló betét, a lekötött betét, a kamatadó alá eső értékpapírok és befektetési jegyek, a megtakarítási célú élet és nyugdíjbiztosítások. Az intézkedéssel a kormány a megtakarítások reálértékének megőrzését kívánta elősegíteni a minisztérium szerint.

A most érvényben lévő szabályok alapján nem kell az ingatlanalap befektetési jegyeiből származó kamatjövedelem után szocho-t fizetni, valamint a megtakarításokból származó kamatjövedelmek után sem, amelyek a szja törvény alapján kamatadó mentesek.

Ilyenek többek között az állampapírok, a babakötvény, valamint a tartós befektetési számlán (TBSZ) tartott eszközök.

A 2023 nyarán bevezetett intézkedés részeként drasztikusan megnőtt a tárca szerint a TBSZ számlák száma, valamint az azon tartott megtakarítások összege is. Ugyanakkor a kormányzat azt állapította meg a piaci szereplők visszajelzései alapján, hogy a TBSZ számlák, illetve az azon elhelyezett megtakarítások látványos felfutása mögött a jogalkotói szándéktól eltérően jelentős részben az áll, hogy a befektetők szocho-fizetési kötelezettségüket elkerüljék.

A TBSZ számlákon keletkező nyereség ugyanis tartós befektetésből származó jövedelemnek és nem kamatjövedelemnek minősül. Ezért a megtakarítások idő előtti feltörésével bár szja-t kell fizetnie a befektetőknek, de nem keletkezik szocho-fizetési kötelezettség.

Mivel ez indokolatlan előnyt jelent azok számára, akik a szabályozás eredeti célját akarják kijátszani, ezért a továbbiakban adókedvezmény, illetve adómentesség csak abban az esetben alkalmazható, amennyiben tartós befektetési számláikon a megtakarítók pénzügyi eszközeiket hosszú ideig, azaz legalább 3 illetve 5 évig tartják.

Kikötésre kerül továbbá, hogy csak abban az esetben nem képezi szocho-fizetési kötelezettség a tartós befektetésből származó jövedelem alapján, ha azután egyáltalán nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

Menekül a kamatadó elől a magyar

A kamatjövedelemre kivetett szocho bevezetése óta több tízezren nyitottak tartós befektetési számlát (TBSZ), újra népszerű a NYESZ is.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.