A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke
Egy kétmilliós kínai városban állítják fel hamarosan a 2010-es sanghaji expó magyar pavilonját − a világkiállításon nagy sikert arató épületet kínai üzletemberek vették meg, és Csöcsiang tartomány Csousan szigetén építik fel újra.
A különleges ipari övezethez tartozó kelet-kínai városban egy kulturális-technikai park épül 30 millió jüanos beruházással, központja a volt magyar pavilon lesz − a választás mellett szólt többek közt az is, hogy a település egyik testvérvárosa nemrég Szekszárd lett.
A Lévai Tamás tervezte épületet − amelyet a világkiállítás ideje alatt a tervezett 1,5-2 millió helyett 6 milliónyian kerestek fel − ezüstdiplomával ismerte el a nemzetközi zsűri 2010 végén.
A 2010 májusában felavatott pavilon ennek ellenére támadások kereszttüzébe került itthon a kormányváltás után, és máig folyik a pereskedés a kormány és a magyar részvételt szervező kínai−magyar Genexpo cég között. Az építési és működtetési költségeket ugyanis a 2010-ben hatalomra kerülő kormány nem kívánta kiegyenlíteni.
A magyar pavilon értékesítésével kapcsolatos kérdéseinket a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak és az alapkő-letételi ünnepségen részt vevő sanghaji magyar főkonzulátus vezetőjének is feltettük, többek közt a vételárra, az átadás időpontjára, a magyar kiállítási anyag tartalmára voltunk kíváncsiak, valamint arra, hogy a pavilon közel két évig tartó tárolása mibe került a költségvetésnek. Választ egyelőre nem kaptunk.