Magyarországon az elmúlt években eddig egy nitrát mérgezéses eset kapott nagyobb publicitást. 2015-ben egy baba céklás krumplipürétől fél óra alatt élet halál közötti állapotba került, pedig az édesanya jó szándékúan, a minőséget szem előtt tartva piacon vette a zöldséget - írják.
Nitrát a zöldségekbe műtrágyázás révén kerülhet, s a vegyszerrel földbe juttatott anyag egyes zöldségekben felhalmozódhat. Egy csecsemő gyomrában a baktériumok révén nitritté alakul, azután a vérben levő vérfestékhez (haemoglobinhoz) kötődik. Emiatt a baba vére nem lesz képes oxigént felvenni, szállítani, így kialakul a kék kór, a methaemoglobinaemia. (Az elnevezés onnan ered, hogy a baba bőre kékeslila színű lesz.) Ha nem történik meg az azonnali orvosi beavatkozás, fulladásos halállal végződik a kék kór.
Különösen azok a tavaszi zöldségek tartalmazhatnak sok nitrátot, amelyek üvegházban, fólia alatt nevelkedtek. A szakemberek 8 hónaposnál kisebb csecsemőknek csak bevizsgálás után ajánlják - óvatosságból - azokat a házi termesztésű zöldségeket, amelyekben sok nitrát lehet, többek között a céklát, a sárgarépát vagy a spenótot.
Azért a 8 hónapos kor a határvonal, mert a legkisebbeknél még hiányzik a nitrátot lebontó enzim. A megfelelő enzimszint majd csak 3 éves korra áll be a gyermekeknél.
A nitrát az ivóvíz révén is a szervezetbe kerülhet, de ez csak ásott kút esetében lehetséges. A vezetékes ivóvíz vagy babavíz természetesen csak a megengedett határérték alatt tartalmaz nitrátot.
A Magyarországon legismertebb nitrátkumuláló növények:
- cékla,
- fejes saláta,
- fehérrépa,
- karalábé,
- mángold,
- paraj,
- retek,
- sárgarépa,
- sóska.
A fenti zöldségek rendkívül egészségesek, ezért kár lenne teljesen kiiktatni az étrendből őket. Inkább legyünk nagyon óvatosak - írja a Nébih.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!