Mivel a kormányzati kommunikációban láthatóan elégedettek az árrésstop eredményeivel, kíváncsiak voltunk, hogy milyen tapasztalatai vannak az ellenőrzésekkel kapcsolatban a Nemzeti Kereskedelemi és Fogyasztóvédelmi Hatóságnak (NKFH).

Eitmann Norbert sajtófőnök az Economxnak felidézte: az NKFH és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az élelmiszerárak csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről szóló rendelet alapján kezdték meg 2025. március 17-vel a 30 meghatározott termékkategória tekintetében a kiemelt vizsgálatot annak érdekében, hogy a kereskedők által alkalmazott árrés ne haladja meg a 2025 januárjában alkalmazott árrés mértékét, illetve a 10 százalékot. Ezen felül

a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi a saját márkás termékek arányára vonatkozó szabályok betartását is.

Ugyancsak vizsgálat alá kerül a mennyiségi előírásokra vonatkozó rendelkezések végrehajtása, amelyek alapján naponta legalább a kereskedő által 2024-ben értékesített átlagos napi mennyiség árusítása kötelező – tudtuk meg.

Az elmúlt hét tanulsága alapján kijelenthető, hogy a kormány által bevezetett árrés korlátozó szabályozás azonnali árcsökkenést hozott 30 alapvető élelmiszer-kategóriában. 2025. március 13-hoz képest március 24-re 874 – az online árfigyelő rendszerben megfigyelt – élelmiszer ára lett kedvezőbb. Az ellenőrzési tapasztalatok az élelmiszerárak tekintetében pozitívak, hiszen az érintett termékek átlagosan 17,7 százalékkal lettek olcsóbbak

– fogalmazott az NKFH sajtófőnöke.

Az intézkedés célja az volt, hogy megakadályozza a kereskedők által alkalmazott indokolatlan magas árrést és visszaszorítsa az élelmiszerárak növekedését – hangsúlyozta Eitmann Norbert. A hatóságnál az ellenőrzések első eredményei azt mutatják, hogy a szabályozás hatékony eszköz lehet az élelmiszerárak mérséklésében, de a piac folyamatos felügyeletére továbbra is szükség van, amit az NKFH szakmai koordinációja mellett a kormányhivatalok végeznek.

A laktózmentes termékeken kerestek a legtöbbet

A kormányzati vizsgálatok során kiderült, hogy egyes termékek esetében a kereskedők korábban jelentős árrést alkalmaztak. Termékkategóriákat vizsgálva a legnagyobb árcsökkenés a laktózmentes natúr joghurtok, a laktózmentes margarin és sütőmargarin, valamint a sertészsír esetében tapasztalható (30 százalék feletti átlagos árcsökkenés).

Ha a helyszíni ellenőrzés jogsértést valószínűsít, a fogyasztóvédelmi hatóságnak hatvan napja van a tényállás tisztázására, majd a megfelelő szankciót tartalmazó határozat meghozatalára. Bírság kiszabására így még nem került sor. 

  • A kormányhivatalok az árrésre vonatkozó szabályok megsértése esetén termékkategóriánként 5 millió forint bírságot szabnak ki;
  • míg a saját márkás termékek arányára és a forgalmazott termékek mennyiségére vonatkozó előírások megszegése esetén akár 2 millió forint is kiszabható termékkategóriánként.

A bírságolásra naponta többször is lehetőség van, magasabb bírságösszeg meghatározásával egyidejűleg – szögezte le Eitmann Norbert.