A nők kedvezményes nyugdíjának első számú tétele, hogy nem ugyanazt az időtartamot kell figyelembe venni a jogosultság elbírálásához, mint a nyugdíj összegének kiszámításához, azaz különválik a jogosító és a szolgálati idő fogalma – hangsúlyozza Farkas András.
A helyzetet bonyolítja, hogy a szolgálati időnek is négy fajtája van: a nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető idő, a nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idő, a keresőtevékenységgel járó biztosítási jogviszonnyal szerzett szolgálati idő és végül a nyugdíjszámításhoz figyelembe vehető szolgálati idő – sorolja blogján.
- Az első, a nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető idő az összes szolgálati időt magában foglalja, a nyári diákmunkától kezdve a tanulmányi időkön át a nyugdíjigénylés napjáig tartó valamennyi munkaviszonyt.
- A nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító időt ezután azért kell különvenni, mert ebbe egy sor olyan időtartam nem számít bele, ami egyébként szolgálati időnek minősül (legjellemzőbb esetben a főiskolai, egyetemi tanulmányok ideje); ennek legalább 40 évnek kell lennie.
- Harmadikként külön figyelembe kell venni a munkával szerzett szolgálati időtartamot is, mert nem elég, hogy egy nő megszerzi a 40 év jogosító idejét, hanem azon belül a főszabály szerint munkával, keresőtevékenységgel járó szolgálati idővel is kell rendelkeznie, amelynek legalább 32 évnek kell lennie.
Hogy még bonyolultabb legyen a dolog, a negyedik típusú időszak a nyugdíjszámításnál fontos, ugyanis ha volt olyan időszak az életünkben, amelyben nem értük el a minimálbért, akkor azt az adott szolgálati időszakot a nyugdíj kiszámításakor arányosítva lehet csak figyelembe venni.
A szakértő összefoglalója szerint hölgyek esetében a hatósági bizonyítványban vagy határozatban az előbbi négy kategóriából az első három helyen szereplő szolgálati idő mindig, napra pontosan szerepel, a negyedik pedig szükség esetén.
Ha teljesül a kettős időfeltétel – legalább 40 évi jogosító idő, azon belül legalább 32 év munka –, akkor adhatja be az érintett hölgy életkorától teljesen függetlenül a teljes öregségi nyugdíj iránti igényét. Ez abszolút speciális szabály, teljesen hungarikum, mivel a világon az egyetlen olyan nyugellátás, amelyet annak ellenére nem terhel semmilyen levonás, malus, hogy a korhatár betöltése előtt lehet igénybe venni.
A kedvezményes nyugdíj összegét az összes szolgálati idő alapján kell megállapítani. A nyugdíjszámítás során már sem a jogosító idő, sem a keresőtevékenységgel szerzett szolgálati idő nem releváns.
A szolgálati időt a nyugdíj számítása során akkor kell arányosítani, amikor kisebb a járulékalap, mint a minimálbér. Erre példaként a szakember azt hozta, ha valaki részmunkaidőre van bejelentve (a jogosultság megállapításánál teljes napot kap, aki 4 vagy 6 órát dolgozik, de a nyugdíjszámítás során a tényleges keresete és a minimálbér arányában arányosítani kell ezt a szolgálati időrészt, ha a keresete nem érte volna el a mindenkori minimálbér összegét), vagy ha 50 ezer forintos tételes adót fizető főállású katásról van szó, vagy ha őstermelő.
További részletek itt olvashatók.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ijesztő dolgot találtak a Covid-oltásokban, a szomszédban már nem kérnek belőle

Újabb szigor jön az egészségügyben

Nem fogja elhinni, hogy kiknek adta Ferenc pápa az utolsó vagyonát

Trump többször feltette a kérdést Orbánnak: „Viktor, mikor léptek már ki az Európai Unióból?”

Kamatugrás: közel 8 százalékra vált az egyik legnépszerűbb állampapír

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió

Sírba viszik a titkokat, Faraday-kalitka lesz a Sixtus-kápolnában

Nem maradt választásunk: elbuktuk az eurószázmilliókat

Besokalltak a vasutasok: magát Lázárt kérik, hogy védje meg őket az utasoktól
