A tantárgyfelosztás, a magasabb munkaterhelés, valamint az iskolában tartózkodás új rendje miatt aggódnak leginkább a pénteken kezdődő új tanévben a pedagógusok. Éppen ezért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmánya nyílt levelet írt Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős államtitkárnak és Hajnal Gabriellának, a Klebelsberg Központ elnökének.
Úgy vélik, hogy a tanárok jogellenes vegzálásával kezdődik a tanév. Azt írják, törvényi paragrafusokkal alátámasztva, hogy jogsértő munkáltatói intézkedésekkel bünteti a munkáltató azokat, akik még a pályán maradtak. Felhívják az oktatási kormányzat képviselőinek a figyelmét arra, hogy a státusztörvény végrehajtási rendelete még mindig nem ismert, éppen ezért nagy a jogbizonytalanság a tantestületekben.
Legfrissebb adatok szerint néhány nappal a tanévkezdés előtt:
- a tanár szóra 486 hirdetésben,
- a pedagógus szóra 301 hirdetésben,
- a gyógypedagógus szóra 93 hirdetésben,
- az óvodapedagógus szóra 167 hirdetésben,
- a pszichológus szóra pedig 55 hirdetésben keresnek munkavállalót a közszféra állásportálján.
A helyzet annyira szorongató, hogy Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke szerint is országos tanárhiány van.
Borul a csoportbontás?
A PDSZ példaként említi az államtitkárnak küldött nyílt levében, hogy a pedagógusok olyan esetekről számolnak be, hogy tankerületi központi utasítás alapján a jövőben nem lehet 14 főnél kisebb csoportbontásban oktatni, így veszélybe kerülhet a nyelvoktatás is, a jogszabályok nem egyértelműek, szeretnének itt is tisztán látni a tanárok.
Kiemelik: úgy kell elkészíteni a szeptembertől érvényes tantárgyfelosztást, hogy a státusztörvény végrehajtási rendelete csak 2024. január 1-jétől lép hatályba. Valamint sok a kérdőjel a tanárok munkaidejével kapcsolatban is. Úgy véli a PDSZ, hogy ezek alapján az osztályfőnököknek, a munkaközösség vezetőknek heti 22-nél több tanóra, ha mindkét megbízást betölti, heti 20-nál több tanóra beleértve az egyéb foglalkozást is, a tantárgyfelosztásban rendes munkaidőben nem állapítható meg.
Megkapták a 8-tól 4-ig munkát
Több intézményből jelezték, hogy a tankerületi központ szóbeli utasítására a jövő héttől minden nap reggel 8-tól délután 16 óráig minden pedagógusnak az intézményben kell tartózkodni.
Ez a PDSZ szerint teljesen jogellenes, mint írták, úgy kell a tanárok munkaidő-beosztását elkészíteni, hogy a végrehajtási rendelet nem ismert.
A jubileumi jutalom helyébe lépő közfoglalkoztatási jutalomnál is többen jelezték, hogy a jelenlegi törvényi szabályozása miatt elesnek ettől a juttatástól.
Lesznek olyanok, akik nem lesznek jogosultak 25 és 30 év után járó köznevelési foglalkoztatotti jutalomra sem.
A pedagógusok azt kérik Maruzsa Zoltántól, hogy mihamarabb küldje el számukra a státusztörvény végrehajtási rendeletének jelenlegi változatát, hogy biztonságosan el tudjon indulni a tanév.
Maruzsa Zoltán egy júliusban adott interjújában azt mondta: a jelentős béremelést terveznek a tanároknak, miközben csökkennek a terheik, heti 24 órát kell tanítaniuk és 10 hét szabadságra mehetnek. A tanév rendjét is csak augusztus 20. után hirdették ki.
Pár napja nyilvános
A Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint:
- a tanév első napja szeptember 1.,
- az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. október 27. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap november 6. (hétfő)
- a téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. december 21. (csütörtök), a szünet utáni első tanítási napja január 8. (hétfő) (ez vélhetően ismét a fűtéssel való spórolás miatt lesz hosszabb)
- a tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. március 27. (szerda), a szünet utáni első tanítási nap április 8. (hétfő)
- ezeken felül az iskolák, típustól függően, de általában négy, tanítás nélküli munkanappal élhetnek.
A nyári szünet az eddig megszokottaktól eltérően nem június közepén, hanem csak 2024. június 22-én kezdődik, június 21. péntek az utolsó tanítási nap.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!