A vállalat döntését a 2022 utolsó negyedévében készített hatástanulmány előzte meg, ami a nyíregyházi gyár versenyképességét vizsgálta. „A vizsgálat eredménye, valamint a jelenlegi üzleti környezet megkövetelte, hogy cselekedjünk” – közölte a vállalat a bezárásról.
A háttérben rejlő problémákról az Index kiderítette, hogy hiányzott a kellő darabszám is, amivel folytathatták volna a gyártást és elég lett volna az Electrolux-hűtőgépgyár gazdaságos működéséhez.
A magas infláció, a növekvő energiaárak, a logisztikai és nyersanyagbeszerzési költségek, valamint a fogyasztói kereslet drámai csökkenése is a termelés leállításához vezetett.
Ez a döntés nem érinti a svéd háztartásigép-gyártó vállalat tevékenységét Jászberényben, ahol az Electrolux továbbra is az új energiatörvény követelményeinek megfelelően kifejlesztett hűtőket gyárt. Azt ígérik, hogy a nyíregyházi gyár termelésének leállása nem lesz hatással a termékek kiszállítására, az Electrolux vásárlóira, ügyfeleire.
Hogyan tovább?
A cég azt ígéri, méltányosan jár el a 650 dolgozóval, a további foglalkoztatásukat is igyekeznek különböző programokkal segíteni.
Az Electrolux hazai képviselete megosztotta, mi az átszervezés forgatókönyve: mi vár a dolgozókra és hogyan hasznosíthatják a telephelyet.
A 650 fős állomány jelentős része a gyár 2005-ös nyitása óta az állomány tagja, vagy legalább 5-10 éve. Alapvetően a hatályos magyar munkajogi rendelkezések és/vagy az ennél jóval kedvezőbb feltételeket biztosító Kollektív Szerződésben foglaltak lesznek irányadók
– közölte a képviselet.
Az Electrolux elsőként az üzemi tanáccsal egyeztet a kollektív szerződésen felüli juttatásokról, illetve a munkatársak jövőbeni elhelyezkedését támogató programokról. Céljuk, hogy ez méltányos és mindenki számára motiváló legyen. Hivatalos megállapodás esetén elsőként a munkatársakat értesítik, majd nyilvánosságra hozzák a program egyes részeit.
Fokozatos kivezetést terveznek
Előzetes tervként elmondták, hogy az Electrolux az egyes termékek gyártásának kivezetését meghatározott terv alapján végzi, ami irányadó egészen a termelés utolsó napjáig.
A dolgozók sorsáról az Electrolux kifejtette, haladéktalanul felveszi a kapcsolatot a kormányhivatal foglalkoztatási osztályával, az üzemi tanáccsal és külső szakértő tanácsadót is bevon, hogy támogassa a dolgozók jövőbeni elhelyezkedését, erre programot dolgoznak ki. Terveznek helyi szinten állásbörzéket is.