Ha a járulékfizetés elmaradása miatt kevesebb a szolgálati idő, az a nyugdíj összegére is hatással lehet, hiszen a szolgálati időtől függ a nyugdíjszorzó. Viszont a havi átlagkereset számítását nem befolyásolja a nyugdíjjárulék-tartozás. Ha a tartozást utólag – a nyugdíj megállapítása után – megfizetik, az így meghosszabbodott szolgálati időt legkorábban a befizetés napját magában foglaló naptári hónap első napjától lehet figyelembe venni - olvasható a portálon.
A nyugdíjjárulék-tartozás összegét és időtartamát szintén az állami adóhatóság igazolja. Ennek hiányában a társas vállalkozás, illetőleg az egyéni vállalkozó igazolása, nyilatkozata az irányadó. Ha az állami adóhatóság vagy a társas vállalkozás, illetőleg az egyéni vállalkozó nem közli azt az időtartamot, amelyre a tartozás vonatkozik, akkor a biztosítási jogviszonyt nem lehet egy az egyben szolgálati időként figyelembe venni. Ilyenkor annyi nappal kell csökkenteni a szolgálati időt, amennyi a járuléktartozás és a minimálbér napi járulékösszegének hányadosa.
Azt sem árt tudni, hogy ha az igény elbírálása után megállapítják, hogy a társas vállalkozás vagy az egyéni vállalkozó igazolása, nyilatkozata nem felelt meg a tényeknek, és ez által magasabb összegű nyugdíjat állapítottak meg, akkor az érintett köteles a jogalap nélkül megállapított és folyósított ellátást visszafizetni.
A nyugdíjszakértő azt tanácsolja a vállalkozóknak, hogy az adó- és járulékfizetést igazoló minden okiratot, bevallást, igazolást, könyvelési nyilvántartást, vállalkozói kivét nyilvántartást, stb. tegyenek el.