Élete során bárkivel előfordulhat, hogy egy ideig nem áll biztosítási jogviszonyban, szünetel ez a fajta jogviszonya. Ez pedig egyúttal azzal is jár, hogy a nyugdíj szempontjából ekkor sem szolgálati időt, sem figyelembe vehető keresetet nem szerez.
Ugyanakkor egyfajta „kiskapuként” működhet, hogy megállapodást kötünk a nyugdíjhoz szükséges szolgálati idő, illetve a figyelembe vehető jövedelem megszerzése céljából
– állítja Farkas András nyugdíjszakértő, akit az InfoRádió idéz.
A Nyugdíijguru hozzáteszi: a törvény szerint az a belföldi felnőtt, aki nem nyugdíjas, és nem is áll többek között munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban, vállalkozási vagy megbízási jogviszonyban, illetve fizetés nélküli szabadságon van, nyugellátásra jogosító szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem szerzése céljából 22 százalék nyugdíjjárulék fizetésének vállalása mellett megállapodást köthet.
A megállapodás alapján fizetendő nyugdíjjárulék alapja a megállapodást kötő személy által megjelölt jövedelem, de legalább a megállapodás megkötése napján érvényes minimálbér összege.
Kizárólag szolgálati idő szerzése érdekében is köthető megállapodás – a minimálbér összegének 22 százalékával egyenértékű nyugdíjjárulék fizetése mellett – a következő esetekben:
- ha valaki a nappali tagozatos felsőfokú tanulmányait 1997. december 31-ét követően folytatta, és ezt az időtartamot kívánja szolgálati időként elismertetni a saját jogú öregségi nyugdíja tekintetében;
- ha a teljes öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges legalább húsz év szolgálati időből, vagy az öregségi résznyugdíjhoz előírt legalább tizenöt év szolgálati időből legfeljebb öt év hiányzik.
Uniós összevetésben karcsú a magyar nyugdíj – vagy mégsem?
Magyarországnál mindössze öt uniós tagállamban volt kisebb az egy kedvezményezettre jutó átlagos nyugdíj összege 2021-ben, ráadásul GDP-arányosan sem állunk jobban a statisztikák szerint. Nyugdíjszakértőket kérdeztünk az adatokról: abban Simonovits András és Farkas András is egyetértett, hogy az adatok „rosszak”.A részletekről ITT írtunk bővebben.