Még az év elején 3 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, mivel a kormány ekkora fogyasztó inflációt tervezett be a 2021-es költségvetésbe. Jelenleg azonban ennél érdemben nagyobb, 3,6 százalékos a pénzromlás, ezért ennek megfelelően változik a nyugdíjemelés mértéke is. A váratlan az volt, hogy november helyett már júniusban korrigálja az állam.
A kedd esti Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet alapján 2021. június 1-jétől – január 1-jei visszamenőleges hatállyal – 0,6 százalékkal hivatalból kell emelni
Kapcsolódó
- az öregségi nyugdíjat,
- az özvegyi nyugdíjat,
- a szülői nyugdíjat,
- az árvaellátást,
- a baleseti hozzátartozói nyugellátást,
- a mezőgazdasági szövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadékot,
- a mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadékát,
- a korhatár előtti ellátást,
- a szolgálati járandóságot,
- áz átmeneti bányászjáradékot,
- a táncművészeti életjáradékot,
- a rokkantsági ellátást,
- a rehabilitációs ellátást,
- a baleseti járadékot,
- a bányászok egészségkárosodási járadékát,
- a fogyatékossági támogatást,
- a vakok személyi járadékát,
- a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátást,
- a polgármesterek közszolgálati járadékát,
- a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti kiegészítő rokkantsági támogatást,
- a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, valamint a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló törvény szerinti árvák kiegészítő támogatását,
- a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, valamint a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti kiegészítő hozzátartozói támogatást,
- a hadigondozásról szóló törvény alapján a megemelendő rendszeres pénzbeli ellátásokat,
- a házastársi pótlékot,
- a házastárs után járó jövedelempótlékot,
- a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékot és
- az egyes személyes szabadságot korlátozó intézkedésekkel vagy semmissé nyilvánított elítéléssel összefüggésben járó emeléseket
amelyek után a jogosultnak a 538/2020-as kormányrendelet alapján a 2021 januári emelés járt.
Ezt követően pedig ennyivel több lesz a juttatás. A korábbi becslések szerint mindez átlagosan évi tízezer forintot jelent az érintetteknek, a büdzsének pedig összesen 26 milliárd forintjába kerül a 2,5 millió nyugdíjas pótlólagos ellátmánya.
A járvány új viszonyokat teremtett, ebben a helyzetben a kormány minden lehetséges eszközzel igyekszik segíteni a nyugdíjasokat - indokolta korábban a Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára a júniusi emelést, amelyet a 2021-es költségvetés módosítása tett lehetővé.
A kiegészítő nyugdíjnövelés átlagosan nagyjából évi tízezer forintot jelent. Összességében 26 milliárd forinthoz jut így a 2,5 millió hazai nyugdíjas.
Sokaknak csak havi néhány száz forintot jelent
A Magyar Államkincstár adatai szerint 2020-ban 142 ezer forint volt az átlagnyugdíj, erre jött rá tavaly novemberben a pótlólagos, 1,2 százalékos, majd 2021. januártól a 3 százalékos emelés, így számolva 2021-ben 148 ezer forint körül lehet az átlagnyugdíj - írta korábban a 24.hu.
Ez alapján a mostani 0,6 százalékkal növelés havonta 888 forintot jelent egy átlagos nyugdíjas számára.
Ráadásul a magyar nyugdíjasok jelentős része még ennyinek sem örülhet. A kincstári adatok alapján ugyanis 2020-ban több mint 1,2 millió idős embernek - vagyis a saját jogú öregségi nyugdíjasok több mint a felének - az akkori átlagnál kevesebbet folyósítottak.
Lehet idén még több korrekció
A dolog szépséghibája, hogy hiába az immár 3,6 százalékos idei nyugdíjemelés, könnyen lehet, hogy a fogyasztói árak emelkedése ezt is felülmúlja 2021 egészében. A KSH legutóbbi adatai szerint 2021. áprilisban az év/év fogyasztói árindex 5,1 százalékra ugrott, míg a négyhavi drágulás 3.6 százalék volt, a nyugdíjasok számára fontosabb úgynevezett nyugdíjas fogyasztó árindex pedig a hónapban 4,3 százalékos emelkedést mutatott, míg a négyhavi adat 3,4 százaléknál járt - azaz ennyivel drágult számukra az élet idén január-áprilisban. A piaci elemzők várakozása szerint az év további részében is valószínűleg 4 százalék körül, akár kissé fölötte, ragadnak a mutatók.
Így amennyiben a 3,6 százalékos értéket is meghaladja majd az éves pénzromlás, akkor a nyár végén a kabinet újra megvizsgálja az infláció alakulását, és ha a várható éves mérték meghaladná a 3,6 százalékot, az újabb nyugdíjkorrekció novemberben érkezhet, szintén januárig visszamenőleg.
Emellett ha bejön a kormány számítás és idén 4 százalékkal nő a a magyar GDP, akkor nyugdíjprémiumot is fizet az állam. Ez ugyanis 3,5 százalékos GDP-bővülés felett illeti meg az időseket. A nyugdíjprémiumra 68,5 milliárd forintot különítettek el a költségvetésben. Idén novemberben a legalább 80 ezer forintot elérő ellátásokra 16 ezer forint lehet a nyugdíjprémium, jövő novemberben pedig 34 ezer forint.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!