Nagyot mentek tavaly az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások, a hozamok láttán sokan megfontolhatják, érdemes-e élni a kormány adta lehetőséggel és lakáscélra elkölteni, vagy felhasználni az eddig összegyűjtött pénzt.
Mivel azok a részvénypiacok, amelyekbe a hazai nyugdíjalapok befektetnek, rendszerint jól teljesítettek (magyar, amerikai tőzsdék), nincs abban meglepetés, hogy 2024-ben a magasabb kockázatot bevállaló megtakarítók jártak a legjobban. A BUX több mint 30 százalékkal menetelt tavaly, a vezető amerikai index (S&P 500) pedig 23,3 százalékkal.
Bőven hozták a kétszámjegyű pluszt a nyugdíjkasszák
A tengerentúli részvénypiac fantasztikus formát mutat, két év alatt 53 százalékkal nőtt az index, ez a legjobb teljesítmény az 1997-1998-as évek óta. Ezek alapján nem lepődhettek meg azok a pénztártagok, akik részvénytúlsúlyos portfólióval rendelkeznek. Például az Allianznál, ahol a kockázatvállalás 26,5 százalékos éves hozamot biztosított. A tájékoztató szerint az alap a kezelt vagyon 90 százalékát tartja részvényekben, amelynek a megoszlása 8 százalék hazai és 82 százalék nemzetközi részvény.
De az óvatosabb pénztártagok sem panaszkodhattak, a kiegyensúlyozott portfólió 11,7 százalékot termelt, míg a növekedési 17,3 százalékot. Utóbbiban 47 százalék volt a magyar állampapírok aránya, emellett 45 százalék erejéig kaptak helyet részvények és 8 százalékkal szerepeltek magyar vállalati kötvények.
Az Erste Nyugdíjpénztárnál több portfólió is bőven hozta a kétszámjegyű hozamot. A legjobb teljesítményt 15,7 százalékkal a Lendület nevű portfólió érte el, amelyet a Trend (13,7) és a Bázis (11,6) követtek. A Lendület igazi vegyes alap: van benne 30 százalék magyar állampapír, 5 százaléknyi jelzáloglevél, 5-5 százalék külföldi vállalati kötvény és szintén külföldi állampapír, mindez pedig 7 százalék magyar és 39 százalék külföldi részvénnyel, illetve 9 százalék ingatlan befektetési jeggyel egészül ki.
Az MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztárban a Lendületes nevű portfólió érte el a legmagasabb, 17,3 százalékos hozamot. A magasabb kockázat miatt ezt a portfóliót fiatal és középkorú pénztártagoknak ajánlja az alap kezelője, azoknak, akik a nyugdíjkorhatárt több mint 15 év múlva érik el. Ennek megfelelően az alapban akár 80 százalék is lehet a részvénykitettség.
Az OTP Nyugdíjpénztári tagok közül a Dinamikus portfólió tagjai jártak igazán jól, ők közel 22 százalékos hozamnak örülhettek. Itt is kifejezetten magas, 90 százalék a részvénykitettség (hazai és nemzetközi). Az alap kezelője a 16-35 éves pénztártagoknak ajánlja a Dinamikus befektetési portfóliót. De nem panaszkodhattak a Növekedési portfólió befektetői sem, akik egy év alatt 17,6 százalék hozamra tettek szert.
Mit kell tudni az ingatlancélú kifizetésekről?
Minden pénztártagnak lehetősége nyílik 2025. január 1-je és 2025. december 31-e között ingatlancélú kifizetést igényelni a 2024. szeptember 30-án fennálló egyenlege erejéig. Kifizetési igénnyel legfeljebb három alkalommal lehet élni. A nyugdíjcélú megtakarítás adómentesen költhető el az alábbiakra:
- lakáshitel törlesztés
- új lakáshitel önerejéhez
- otthonfelújításra, -bővítésre
- telek-, lakás- és vagy házvásárlásra (csak Magyarországon)
- építkezésre (szintén csak Magyarországon)
Jól jönne pár százezer forint? Ha siet, még összeszedhet egy kis extra pénzt
Közel 300 ezer forintot lehet visszakapni a 2023-ban befizetett személyi jövedelemadó után. Ha szeretné maximalizálni az adó-visszatérítését, akkor még az idén le kell kötnie a pénzét. Összefoglaltuk a legfontosabb szabályokat.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!