Az államtitkár méltatta a biztosítók társadalmi és gazdasági szerepét. hogy meghatározó szerepük van az öngondoskodásban, szolgáltatásaik révén és a lakossági megtakarítások mobilizálásával kiegészítik a szociális ellátó rendszert, állampapír-befektetéseikkel pedig jelentősen hozzájárulnak az ország gazdasági stabilitásához.
Kormányzati cél az öngondoskodás ösztönzése, a biztosítók és a biztosítások iránti bizalom növelése. Az önkéntes nyugdíjpénztárak pedig kiemelt szerepet játszanak az öngondoskodásban, az állami rendszer kiegészítő pillérei hozzájárulnak a tb-rendszer stabilitásához.
Erősíteni kell a nyugdíjpénztárakról kialakult pozitív képet - mondta Hornung. A kasszák működése egyszerű és érthető, a tagok választhatnak a kockázatviselési lehetőségek közül, a működési költségek alacsonyak. A nyugdíjkasszák sikerességét mutatja, hogy a a foglalkoztatottak 24 százaléka tag. További előnyként említette, hogy a megtakarítás hitelfedezetként is felhasználható, tehermentesen örökölhető, a hozamok pedig kiemelkedőek az elmúlt időszakok adatai alapján.
Az EU szerepe a nyugellátás határon átnyúló koordinálása a munkavállalók szabad mozgásának elősegítésére, a tőkefedezeti nyugdíjrendszerek belső piacának létrehozása, a prudenciális szabályokra vonatkozó minimális követelmények meghatározása - mondta Andor László volt uniós biztos. Az 500 millió lakosú EU-ban 2010-ben 120 millió nyugdíjas volt, 2060-ra számuk 42 millióval emelkedik, a férfiak várható élettartama 2060-ig 7,9 évvel, a nőké 6,5 évvel nő. Az unió számára nagy kihívást jelent a még munkában lévők és a nyugdíjban lévők aránya és az alacsony születésszám. Míg 2010-ben 25 hatvan évnél idősebb jutott 100 munkaképes korúra, 2060-ban már várhatóan 50. Az egy nőre jutó gyermekek száma az EU-27-ben 1,6 (Magyarországon 1,3).