Sok fejtörést okozhat az átállás a régi Ügyfélkapuról annak pluszos változatára, amely már biztonságosabb működésű. Az online ügyintézés rengetegében nagyobb bonyodalomba is belefuthatunk az internet világában kevésbé jártas felhasználóként, előbb azonban lássuk, milyen követelményeket támaszt a végső soron mindkét felületet felváltó Digitális Állampolgárság Program (DÁP) mobilapplikációja.
Jól ismert, hogy január 16-tól megszűnik a megszokott Ügyfélkapu, helyébe a jóval biztonságosabb, kétfaktoros vagy kétlépcsős azonosításos Ügyfélkapu+ lép, illetve a DÁP alkalmazás lesz használható, amely okostelefonon, egy mobilappon keresztül biztosítja az elektronikus ügyintézést. Igaz, a személyes hivatali ügyintézés lehetősége továbbra is megmarad a kormányablakoknál, de akik már az e-ügyintézés kényelmére rendezkedtek be hétköznapjaikban, aligha kívánnak visszalépni a rendes ügyintézési vérkeringésbe.
Csak ilyen telefonokon élesíthető a DÁP
Egy átfogó cikkünkben kifejtettük, hogy többeket akár telefoncserére is kényszeríthet az ügyfélkapus átállás. A DÁP használatához ugyanis meghatározott operációs rendszer szükséges, ami sok régebbi telefon esetében combosabb költségvonzatú cserét igényelhet. Még akkor is újra kell cserélni, ha egy kifogástalan eszközről van szó, tudniillik a DÁP applikáció jelenleg az alábbi operációs rendszereket támogatja:
- Androidnál a 2019-ben kiadott 10-es vagy frissebb verziót;
- iOS esetében a 2022 szeptemberi, 16-os vagy újabb verziót.
Ha az adott mobil nem felel meg a fenti követelményeknek, azt javasolják, hogy frissítsük a telefonunk operációs rendszerét a legújabb verzióra. Ám ha ez nem lehetséges, végül tényleg érdemes lehet egy újabb telefont vásárolni.
A DÁP Huawei készüléken is csak akkor használható, ha androidos operációs rendszer fut rajta, és amennyiben hivatalosan elérhetők a Google szolgáltatásai, köztük a Google Play áruháza. De erre még visszatérünk.
Hogyha az eNET 2022-es reprezentatív kutatására támaszkodunk, miszerint több mint hatmillióan használnak okostelefont Magyarországon, akkor kirajzolódik, hogy emberek százezreit érintheti a probléma, ezáltal a telefonok értékét tekintve
összességében forintmilliárdok kiadását eredményezheti, amennyiben cserére kerül sor.
Android fronton idehaza maximum 10 százalék körüli lehet a részesedése azon verzióknak, amelyeken nem lehet használni a DÁP alkalmazást. Az iOS viszont ennél kisebb szeletet képvisel, mivel az Apple hosszabb távon biztosítja egy-egy modellje esetében az operációs rendszer frissítését. Így gyakorlatilag az iPhone 4-re és az iPhone 4s-re és azoktól visszafele nem lehet telepíteni a követelményként megállapított iOS 16-ot, míg az újabb típusokra már igen.
A találatok tetejére törő átverés
Egy korábbi tájékoztatójában a Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NKI) az iOS-re és az Androidra is egyaránt telepíthető Google Authenticator, illetve Microsoft Authenticator mellett a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) saját fejlesztésű appját, a NISZ Hitelesítőt ajánlotta, vagy például a platform-független Authyt is.
Fontos azt is szem előtt tartani, hogy az okostelefonos használat esetén a hitelesítő alkalmazások Android 6.0-n is működnek.
Ezen a ponton azonban elengedhetetlen szót ejteni arról, hogy az óvatlan felhasználókra egy a témába vágó veszély is leselkedhet. Olvasónk jelzése nyomán kiderült, hogy
ha az „authenticator” vagy a „hitelesítő”, netán a „hitelesítő alkalmazás” szavakra keresünk rá a Google Play platformján, akkor az első találat egy szponzorált hirdetésbe csomagolt alattomos átverés. Erre semmiképp se nyomjon rá senki, és végképp ne telepítse, mert több tíz dolláros pénzlehúzás áldozatává válhat.
Ahogy azt olvasónktól megtudtuk, ismerőse 35 dollárnyi összeget veszített, amiért óvatlanul rábökött erre a gyanús, adathalász opcióra.
Való igaz, ahhoz, hogy a bankszámlánkon át így megrövidítsenek, pár olyan lépést is feltételez, amelyek a kártyaadataink kiadását jelentik, és teret enged a visszaéléseknek. A kártya hátoldalán található CVC-kódot ezért soha ne adjuk meg!
Nagyon lényeges, hogy körültekintően járjunk el, és segítő szándékkal forduljunk környezetünk, főleg a leginkább kitett idősebb korosztály tagjai felé. Fordított esetben, akár nyugdíjas korúként se féljünk segítséget kérni az online térben könnyebben navigálóktól. A szóban forgó kamuapplikáció kapcsán egyébként több magyar felhasználói vélemény is annak adattolvaj mivoltáról tanúskodik.
DÁP és Ügyfélkapu+, nem árt sietni, mindjárt lejárnak a határidők
A digitális állampolgárság felé kívánja terelni a lakosságot a kormányzat. Ennek jegyében január 16-tól megszűnik a már jól ismert Ügyfélkapu. 10 pontban foglaltuk össze cikkünkben, hogy ezzel kapcsolatban mi mindent kell tennie annak, aki még nem végezte el a szükséges regisztrációs lépéseket.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!