A gyógyszeripar versenyképességének megtartásához fontos lenne, hogy a tb-által támogatott gyógyszerek árában az értékkövetést bevezessék, a hatósági szabályokat egyszerűsítsék, és a magyar gyógyszer presztízsét tovább növeljék - mondta Orbán Gábor, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) konferenciáján tartott előadásában.
Hangsúlyozta: az alapellátást már nem tudja a gyógyszerszektor tovább a hátán vinni. Példaként említette, hogy a támogatott gyógyszerkörben ezer forint alatt van a termékek 21 százaléka, ezer és ötezer forint között van a gyógyszerek másik 21 százaléka.
Hasonló problémákra hívta fel a figyelmet, Greskovits Dávid, a MAGYOSZ elnöke is, aki előadásában kitért arra, hogy 2007 óta nem változott a tb-támogatott gyógyszerek ára, 1683 olyan készítmény van forgalomban, melynek az ára az elmúlt 15 évben 20,5 százalékkal csökkent.
A koronavírus-járvány szétszabdalta az ellátási láncokat, és ezek csak részben rendeződtek. Lassabb, drágább, bizonytalanabb az alapanyagok beszerzése, termékhiányok léptek fel, nagyon magas a hazai gyógyszeripar ázsiai kiszolgáltatottsága, hiszen az alapanyagok több mint 60 százaléka onnan érkezik - sorolta Orbán Gábor.
Azért lenne fontos, hogy a magyar gyógyszerszektor nagyobb figyelmet kapjon a döntéshozóknál, mert a résztvevői itthon forgatják vissza a profit jelentős részét, beruházásokba kutatás-fejlesztésbe itthon kezdenek, béreket és adót itthon fizetnek.
El kellene elérni, hogy ne a jelentkező termékhiány és az ellátandó betegek nyissák fel a döntéshozók szemét, hogy mielőbbi változásra van szükség a hazai gyógyszeriparban
- hívta fel a figyelmet a Richter-vezér.
A problémák között említette, hogy amióta a Richtert vezeti, öt nagy csapás érte a szektort.
Ezek az alábbiak:
- Szerializáció (gyógyszerdobozok egyedi azonosítása),
- Covid-19,
- az orosz-ukrán háború,
- energiaárak emelkedése, infláció növekedése, forint gyengülése,
- munkaerőpiacon jelentkező munkaerőhiány.
Elmondta, hogy például Ukrajnában felfüggesztették 35 Richter-készítmény törzskönyvi engedélyét, azért, mert oroszországi gyártóhellyel rendelkeznek, emiatt az ukrán ellátásbiztonság komoly veszélyben van.
Elszabadultak a rezsiárak és az infláció
Folyamatosan emelkednek az energiaárak és a kamatok, az inflációs nyomás egyre erősebb, a beszerzési árak és a bérek is folyamatosan nőnek. Ugyanakkor kutatás-fejlesztésben az iparág jól teljesít, háromszor annyit költ, mint az autóipar és négyszer annyit, mint az IT-szektor.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!