A találkozón a lengyel és a magyar politikusok azt az álláspontot képviselték a találkozón résztvevő pártvezetőknek, hogy bár az ukrán-orosz határon zajló események nincsenek közvetlen hatással azokra, akik Madridban élnek, "de számunkra, akik Közép-Európában élünk, ez nagyon fontos kérdés".
A csúcstalálkozó minden résztvevőjét arra kérte, hogy a békés megoldás és a konfliktus de-eszkalációja mellett foglaljon állást.
- mondta el a magyar miniszterelnök.
Orbán Viktor ennek kapcsán hozzátette, hogy egy új európai biztonsági rendszer fontos kérdés, de ennek kialakításában az európaiaknak valamilyen formában mindenképpen részt kell venniük.
A nyilatkozatban elítélte Oroszországot Orbán Viktor is
A La Vanguardia című spanyol lap szerint Orbán Viktor is aláírta azt a közös nyilatkozatot, amiben az EU épp Madridban tanácskozó szélsőjobboldali-populista pártjai Oroszországot teszik felelőssé az ukrán határon kialakult helyzetért. A nyilatkozat, amit a spanyol házigazdákat idéző helyi sajtó szerint a tanácskozás minden résztvevője aláírt, kijelenti, hogyOroszország Európa keleti határán végzett „katonai akciói” „a háború szélére sodortak bennünket”.
A szélsőjobboldali politikusokat vendégül látó spanyol VOX párt szóvivője, Jorge Buxadé sajtótájékoztatón erősítette meg, hogy a nyilatkozatot a tanácskozás összes résztvevője aláírta, és hogy a dokumentum kifejezetten Oroszországot hibáztatja az ukrajnai krízis eszkalációjáért.(via 444)
Az orosz-ukrán és az ukrán-fehérorosz határok térségében a nyugati hírszerzési jelentések szerint 130-150 ezer orosz katona állomásozik. Feltételezések szerint Oroszország inváziót tervezhet Ukrajna ellen. Az EU és a NATO elítélte már az orosz agressziót, azonban a magyar kormány eddig hivatalos fórumon nem foglalt állást a kérdésben.
Az energetikáról is nyilatkozott
A magyar miniszterelnök később arról beszélt, hogy szerinte a brüsszeli klímapolitika kudarcot vallott. Úgy vélte, az az elképzelés, hogy az éghajlat megóvása érdekében fel kell emelni az energiaárakat, észszerűtlennek bizonyult. Hangsúlyozta, hogy Magyarország nem követi ezt a politikát, és azt mondta, meg kell akadályozni azt a brüsszeli tervet, hogy új adókat vessenek ki a gépkocsi- és a lakástulajdonosokra.
Szakértők és az Európai Unió álláspontja szerint az energiaárak emelkedéséről egyértelműen Oroszország a felelős: a Gazprom és Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy próbál nyomást gyakorolni a kontinensre, hogy csökkentette gázszállítmányait. A Kreml célja az lenne, hogy felgyorsítsa az Északi Áramlat 2. gázvezeték engedélyeztetési eljárását.
A magyar miniszterelnök a jövő héten látogat Moszkvába, ahol az orosz elnökkel arról is akar tárgyalni, hogy még több földgázt vásárolna Magyarország.