Orbán Viktor a TV2 Tények című műsorában kedden este azt közölte, hogy végeredmény hirdethető, Magyarország-árvíz: 1:0, és bár az apadás szokott néha gondot okozni, erre most nem számítanak.
Az apadás felgyorsult és a legmagasabb vízállás két nappal hamarabb hagyja el az országot, mint amire számítottak
– jelezte a kormányfő.
Orbán Viktor kitért arra is, hogy immár ez az ötödik árvíz, amely ellen a védekezést miniszterelnökként felügyeli. Úgy látja, hogy az állam és az önkormányzatok közötti együttműködés a védekezés során most működött a leggördülékenyebben. Izgalmas pillanatként élte meg a Lajtánál a gát átvágását és a víztömeg víztározóba engedését, mint mondta: ilyet még nem kellett elrendelnie.
Megjegyezte: a vízügyesek még járőröznek, van figyelőszolgálat, készenlét, ugyanakkor szerinte már nem lesz baj.
A miniszterelnök szerint egy nagyon jól bejáratott védekezési rendszerünk van és ha összevetik a szomszédos országokéval a védekezést, a különbség nyilvánvaló.
A dunai védekezés nehézségeit említve kifejtette, van némi zűr Bajánál, mert ott szigetek találhatók, de a komoly szakmai kihívás és a legnehezebb védekezés a Duna felső szakaszánál van, a Dunakanyar, Esztergom és a Szigetköz térségében. Mint mondta,
nem lehet mindenhol előre épített gátakkal védekezni, mert mindig maradnak olyan szakaszok, amelyeket ideiglenes védművekkel kell bevédeni, a hullámtérben pedig nem lehetséges a védekezés.
Leszögezte, a Duna magyarországi szakasza különleges szakasz, mert Budapest Európa egyetlen olyan fővárosa, amelynél a fővároson keresztül folyó víztömeg vízszintje nem állítható be.
Mindenhol máshol ezt meg tudják oldani gátakkal, de a magyar nem akar gátat építeni keresztbe a Dunára, ezért a Duna egy szent folyó, ezt nem lehet megsérteni keresztbe épített gátakkal.
Kiemelte, az árhullám levonulásával nagyon fontos szakasz kezdődik az árvízvédelemben, „van egy közegészségügyi teendő", amelynek keretében közegészségügyi takarítást, rendrakást kell elvégezni. Itt Müller Cecília országos tisztifőorvos tart rendet, ez a munka viszont várhatóan nem tart majd sokáig.
A károkról szólva elmondta, mivel a víz a mederben maradt, nem keletkezett nagyobb kár, a hullámtérbe épült házak esetében azonban erre előzőleg számítani kellett.
A miniszterelnök úgy véli, a nagyobb tétel a védekezés költsége volt, a gátakon dolgozó emberek bérkiadásai, az anyagi költségek, a túlórák, azonban „ilyenkor azért vastagon fognak a ceruzák".
Arra a kérdésre, hogy Magyarország magára marad-e a védelmi költségeket tekintve, vagy más országokhoz hasonlóan kér-e segítséget Brüsszeltől, azt válaszolta,
Brüsszelben az ilyen célokra szánt pénz olyan bizonytalan, mint a kutya vacsorája. Képesnek kell lenni arra, hogy Brüsszel vagy bárki más nélkül is meg lehessen védeni Magyarországot.
Ami pedig a jövő kihívásait illeti: láthatóan teljesen átalakul a világgazdaság, és a jövő nagy kérdése, hogy kinek sikerül ehhez jól alkalmazkodnia.
Orbán Viktor azt mondta,
ebben Európa nem jár élen, ő maga kifejezetten pesszimista az európai képességeket illetően.
Hozzáfűzte, most, hogy lement a víz, már ezzel kell foglalkozni, a következő egy-két hónapnak ez az igazi nagy kérdése.
Magyarországnak meg kell őriznie a gazdasági semlegességét, sőt, nem is megőriznie kell, hanem ki kell építenie egy gazdasági semlegességet. Ha erre képesek leszünk, szerintem meg lehet csinálni, akkor Magyarország sikeres lesz. Ha nem, akkor alárendelődünk valamelyik blokk országainak, és akkor a magyarok munkáján megint nem a magyarok nyertek, hanem valaki más
– fejtette ki Orbán Viktor.