Négy új Gripent kap a magyar légierő – derült ki többek között Orbán Viktor magyar kormányfő és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök közös pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.
A magyar miniszterelnök a bizalom újraépítésének nevezte a folyamatot, amely a két ország közt zajlik, és azt is elmondta: izgalmas, eredményes megbeszélésen vannak túl, és ezen belül is elsősorban a védelmi együttműködés kérdéseiről tárgyaltak.
Hosszú tárgyalás eredményeképpen pontot tehetünk egy tárgyalás végére, ami Magyarország számára rendkívül fontos. A magyar védelmi képesség ügyéről beszélünk. (…) Megszületett a megállapodás arról, hogy további négy géppel bővítjük a Magyar Honvédség Gripen vadászbombázó flottáját
– jelentette be Orbán Viktor, majd hozzátette: meghosszabbítják a logisztikai szerződést is, valamint kiterjesztik a kiképzésre is. A Saab és a Védelmi Innovációs Kutatóintézet közös, a mesterséges intelligenciára fókuszáló központot nyit, megkezdődik az együttműködés a kutatás-fejlesztés területén is.
Ulf Kristersson a találkozó utáni sajtótájékoztatón is úgy értékelte, hogy konstruktív volt a párbeszéd. Azt, hogy további együttműködést valósítanak meg a Gripenek tekintetében, a svéd miniszterelnök üdvözölte, és mind svéd, mind magyar oldalról előnyös lépésnek ítélte meg.
Nem értünk egyet mindenben Magyarországgal, de abban egyetértünk, hogy szorosabban kell együttműködnünk azokon a területeken, ahol egyetértés van
– fűzte még hozzá Ulf Kristersson.
Már támogatjuk a svéd NATO-csatlakozást
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn tette közzé, hogy a kormánypárti frakciók már támogatják Svédország NATO-csatlakozását, amiről február 26-án szavaz az Országgyűlés.Ennek részleteiről ITT írtunk korábban.Élet az IKEÁ-n túl
A svédországi gazdasági kapcsolatok előkelő pozíciót foglalnak el hazánkban, és várhatóan a további svéd beruházások kerülhetnek Magyarországra – írja az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzésére hivatkozva az Index.
A kereskedelmi forgalom az évezredfordulót követően nőtt meg jelentősen a két ország között, és az azóta eltelt bő két évtizedben az 1995-2000 közti átlagos 300 millió dolláros importforgalom közel a háromszorosára, 700-900 millió dolláros összeg közé emelkedett. Míg 2000-ben 259 millió dollár értékben exportáltunk a skandináv országba, addig három évvel ezelőtt már 2,07 milliárd dollár értékben.
A folyamatosan emelkedő tendenciát megtöri a 2002–2004 közötti időszak, amikor a két ország közötti kereskedelmi egyenleg is megfordult. 2001-ig a Svédországgal való áruforgalmi egyenlegünk negatív volt, 2021-ben azonban már 1166 millió dolláros többletet sikerült hazánknak elérnie.
Ami a Svédországból érkező importunk közel háromnegyedét adja:
- a papíráruk;
- a vegyipari termékek;
- a gépjárművek és a gépek, mint például a gázturbinák;
- a híradástechnikai eszközök;
- valamint a transzformátorok.
A Svédországba irányuló magyar áruexport kétharmadát a gépek és berendezések adják. Ebbe a termékkategóriába tartozó főbb exporttermékeink például a képernyők, számítógépek, szigetelt vezetékek, folyadék- és légszivattyúk, illetve a hűtőgépek. Második legnagyobb kategória a gépjárművek, 14,3 százalékos részesedéssel.
Svéd vállalatok Magyarországon a teljesség igénye nélkül:
- Ericsson;
- Volvo;
- Scania;
- Autoliv;
- Haldex;
- IKEA;
- H&M;
- Electrolux;
- SCA (Libero, Libresse, Tena, Tork);
- ABB;
- Sigma Technology,;
- Skanska;
- Esab;
- Vagabond.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!