Az állami meteorológiai szolgálat átalakításával a levegőtisztaság-védelem idén júliustól egységes szakmai irányítást kapott. A kormányhivatalok helyett immár a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. látja el az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat (OLM) működtetésével kapcsolatos feladatokat – írja közleményében az Energiaügyi Minisztérium.
Az új mintavételi pontok helyére a társaság a környezeti levegőminőségének vizsgálatáért felelős szervezeti egysége, a Levegőtisztaság-védelmi Referenciaközpont tett javaslatot. A jogszabályi előírások értelmében hiteles mérési adatnak kizárólag az fogadható el, ami ezekről a kijelölt mérőállomásokról vagy mintavételi pontokról származik.
A nemzeti mérőhálózatok működésének célja, hogy a szennyezett vagy kockázatos levegőminőségű területeket vizsgálják, és ahol levegőminőségi probléma áll fenn, ott lépjenek. Az ide vágó uniós irányelv azt is megköveteli, hogy a szennyező anyagok kibocsátása elleni küzdelemnek a szennyezés forrásánál kell megvalósulnia. Ezért mérőpontok megszűnésére csak ott kerülhet sor, ahol nem áll fenn levegőminőségi kockázat, így nem indokolt további mérés.
Hazánk jelentős lépéseket tett az elmúlt években a levegőminőségi határértékek betartása érdekében, így jelentősen csökkent a levegőben az NO2 és a szálló por (PM10) mennyisége, az utóbbi években az értékek már az egész országban megfeleltek a vonatkozó uniós követelményeknek, beleértve a leginkább érintett területeket is, például:
A felülvizsgálat indokolta az OLM új alapokra való helyezését, így 56 automata mérőállomás fog üzemelni az országban, ahol a legfontosabb légszennyező anyagokat mérik, ezek:
- a nitrogén-dioxid;
- a nitrogénoxidok;
- a kén-dioxid;
- a szén-monoxid;
- az ózon;
- a szálló por;
- az illékony szerves vegyületek (VOC);
- és a BTEX vegyületek.
A nitrogén-dioxid manuális mintavételek elvégzése a jövőben az eddig alkalmazott módszer helyett úgynevezett passzív mintavétellel zajlik, ami nem igényel áramforrást és állandó felügyeletet. Ennek érdekében 66 korszerű és gazdaságosan üzemeltethető pont kerül kialakításra. A PM10 manuális mintavételi pontok száma és helyszíne nem változik, ezekből a továbbiakban is 29 szolgáltat adatot.
Mindeközben új PM mérőműszerek (pormonitorok) telepítése is történik meg, aminek köszönhetően a nagyvárosok mellett monitorozhatóvá válik a kisebb városok, községek levegőminősége is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!