Az Országos Kórházi Főigazgatóság (Okfő) adatai szerint szeptember 1-én országszerte összesen 843 alapellátó praxisban nem volt orvos. Ezek közül 607 üres körzetben háziorvos nem volt, 236-ban pedig az alapellátó fogorvos hiányzott. Júliushoz képest egyetlen üres praxissal van csak több az országban.
A Központi Statisztikai Hivatal Budapestről készült kiadványa szerint 2020-ban a budapesti kórházakban – az ezer ágynál többet működtető szakterületek közül – a fertőző, pszichiátriai és csecsemő-, gyerekgyógyászati osztályokról hiányzott a legtöbb orvos, míg a szülészeti-, nőgyógyászati, bőr- és nemibetegellátó, valamint reumatológiai osztályokon orvos többlet volt.
Bár a fővárosban az egészségügyi szolgáltatások könnyebben elérhetők mint országosan, de az orvoshiány is jelentősebb.
A budapestiek az egészségükre valamivel több mint 111 ezer forintot költöttek 2020-ban, szemben az országos 74 ezer forinttal - írja a KSH. Havonta ez valamivel több mint 9300 forint kiadást jelentett.
A KSH Budapestről szóló kiadványa szerint 42 ezer orvosi és 105 ezer szakdolgozóra lett volna szükség az országban az egészségügy zavartalan üzemeltetéséhez 2020-ban. Ezzel szemben 37 100 orvos dolgozott, és 101,3 ezer szakdolgozói állás volt betöltve. Budapesten 2020-ban 903 háziorvos és 288 házi gyermekorvos látta el a betegeket. A háziorvosok ötöde praktizált a fővárosban, a helyettesítésben ellátott szolgálatoknak csak 6,5 százaléka volt Budapesten.
Az orvosi állásoknak országosan 3,7, Budapesten 5,4 százaléka volt üres, a szakdolgozók is nagyobb arányban hiányoztak a fővárosban (6,3 százalék), mint országosan (3,4 százalék).
Egy budapesti háziorvosra és egy házi gyermekorvosra a statisztikai hivatal adatai szerint több mint 7200 páciens jutott, az országos átlag ettől jóval magasabb 10,5 ezer pácienst láttak el évente az alapellátásban dolgozó orvosok.
Ez az országosnál közel másfélszer kisebb leterheltségről számoltak be a budapesti háziorvosok. 2020-ban a Budapesten dolgozó háziorvosok évente összesen 7,3 millió esetet láttak a rendelőikben vagy a betegek otthonába.
A pandémia kitörésének évében a fővárosban - hasonlóan az országoshoz –megközelítőleg negyedével csökkent a járóbeteg-ellátás forgalma. De a szakrendelők leterheltsége az országos átlagnál jóval nagyobb, a KSH szerint az országos átlaghoz képest, Budapesten száz lakosra számítva 72 százalékkal több megjelenést, 78 százalékkal több beavatkozást és 80 százalékkal több szakorvosi munkaórát regisztráltak a rendelőkben. A működő kórházi ágyak több mint negyede Budapesten van, tízezer lakosra 103 ágy jut, míg országosan 69 - írja a KSH.
Érdemes célzott programokat indítani a szűrővizsgálatok népszerűsítésére, erről Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főigazgatója beszélt az Országos Járóbeteg Konferencián múlt héten. Kiemelte, jelenleg a lakosság részéről nagy türelem és komoly időráfordítás kell ahhoz, hogy időpontot kérjenek egy-egy ellátásra.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!