A szervezet szerint rendezni kell a gazdaságátadás és az agráröröklés kérdését is. Utóbbiban olyan helyzetet kell teremteni, hogy az örökhagyó illetve az örökösök ösztönözve legyenek a gazdaság egyben tartására. Úgy látják, ehhez megfelelő kedvezményeket kell számukra biztosítani.
Kiemelt cél a vagyoni értékű jogok (támogatási jogosultság, hatósági engedélyek, haszonbérleti jog stb.) átadásának egyszerűsítése, és az eljárási időtartam lerövidítése is.
A generációváltáshoz pedig szükség van kedvezményes hitelprogramra is, amelyből immáron a közeli hozzátartozók közötti jogügyletek sem lehetnek kizárva - javasolja a szervezet.
A kérdés igen aktuális, ugyanis idén lépett életbe a tavaly nyáron elfogadott, osztatlan közös földtulajdonok felszámolásának és az ingatlan-nyilvántartás rendezésének megkönnyítését célzó törvény. A földprivatizáció során kialakult, közel harminc éve komoly hátrányt jelentő bizonytalan tulajdonosi viszonyok közel 2,4 millió hektár termőterületet érintenek és 3,5 millió tulajdonosuknak okoznak a mai napig bosszúságot.
A megindítható közigazgatási eljárás során a tulajdonostársak megegyezésével, az állami kisajátítással és a tulajdonosi bekebelezéssel szüntethető meg a közös tulajdon.