Budapesten a legmagasabb az építési telkek átlagos négyzetméterára, ám a vevők annak ellenére is visszatértek a piacra, hogy egy év alatt nőttek az árak. Vidéken egyelőre a fővárosinál jóval olcsóbbak a telkek – mondta Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője az országos felmérés eredményei alapján.

Az Otthon Centrum országos összegzése szerint a frekventált településeken idén 25 százalékkal emelkedtek a telekárak a tavalyi év azonos időszakához képest.

A keresletbővülés 16 százalékkal haladta meg a tavalyit, ami a javuló gazdasági helyzettel, a csökkenő inflációval, illetve a CSOK Plusz bevezetésével magyarázható.

A korábbiakhoz hasonlóan a főváros a legdrágább: a XVII. kerületben 58 ezer forintot kérnek egy családi vagy ikerház építésére alkalmas telek négyzetméteréért, de a többi külső pesti kerületben is hasonló ár az irányadó. A XVIII. kerületben 83 ezer, a XIX. kerületben 90 ezer forint az átlagérték, míg a XI. kerületben a 100 ezer forintot is meghaladja a négyzetméterár átlaga.

A nagyobb társasházak építésére alkalmas telkek ennél is magasabb fajlagos áron kelnek el a fővárosban.

A Budapesthez közeli településeken Törökbálint a rekorder 57 ezer forinttal, de Nagykovácsi 52 ezer és Solymár 43 ezer forinttal hasonló árszintet képvisel. Budapesttől távolabb azonban ennek töredékért lehet már építési telket vásárolni: Cegléden és Verőcén például mindössze 11 ezer forint a négyzetméterenkénti átlag.

A nagyvárosok telekárai között jelentős különbségek tapasztalhatók: a legdrágább Debrecen, négyzetméterenként 41 ezer forintos átlaggal, Győrben ennek a fele, míg Sopronban 15 ezer forint az átlagérték. A legtöbb városban – Eger, Székesfehérvár, Pécs – 10 ezer forint körül alakul a négyzetméterár.

A több mint négyszeres különbség csak részben magyarázható a városok közti árkülönbséggel, a kínált telkek városon belüli elhelyezkedése is döntő. A városok perifériáján lévő, kedvezőtlen infrastrukturális adottságú telkeket a belvárosiak töredékéért értékesítették

– magyarázta a szakember, aki megjegyezte, hogy a vízparti településeken ugyancsak nagy a szórás, itt viszont a vízparttól való távolság a döntő.

A siófoki 39,5 ezer, a Tisza-tó körüli 8 ezer forintos átlagár a vízparttól való távolság függvényében változik és az adott településen belül is komoly árkülönbségek adódhatnak. A kisebb települések relatíve még mindig olcsók: a Somogy vármegyei Látrányon négyzetméterenként 4, Hajdúszoboszlón 8 ezer forint az átlag.

Soóki-Tóth Gábor kitért arra is, hogy a családi- és ikerházak építésére alkalmas telkek négyzetméterára országos átlagban 25,3 százalékos emelkedéssel 16,3 ezer forintra drágult egy év alatt. A jó helyen és kiépített infrastruktúrával rendelkező telkek pedig a nagy kereslet miatt ennél is jobban drágultak.

Lassan drágábbak lesznek a balatoni ingatlanok, mint Budapest menő kerületei

A Balaton már nem a Riviéra, egy helyi fiatalnak szinte esélye sincs kirepülni a családi fészekből úgy, hogy helyben vásároljon ingatlant, de annak is meg kell gondolnia a költözést, aki jelenlegi házát nagyobbra cserélné. Lehet, hogy neki is távolabb kell költöznie jelenlegi otthonától.