Elstartolt az új otthonfelújítási program: július 1-jétől kezdve benyújthatók a pályázati igények és a kölcsönkérelem az MFB Pont Plusz lakossági hálózat bankfiókjaiban. Ám az indulást követő napokban rengeteg panasz érkezett a kérelmet benyújtóktól és a potenciális igénylőktől a pályázati rendszer működésével kapcsolatban. A pályázati dokumentáció összeállítása nagyon bonyolult, és plusz költséggel járhat, ha valaki szeretné kiküszöbölni a kockázatokat. 

A teljes egészében az uniós helyreállítási alap (RRF) forrásaiból támogatott program kamatmentes hitel és vissza nem térítendő támogatás kombinációjával az 1990. december 31. előtt épült családi házak energetikai korszerűsítését célozza, egyebek közt épületszigetelésre, nyílászárók cseréjére, fűtésrendszer-korszerűsítésre lehet pályázatot beadni – írja a 24.hu.

A beruházásnak legalább 30 százalékos energia-megtakarítási arányt kell elérnie az ingatlan eredeti adottságaihoz képest.

A támogatás maximum 7 millió forintos beruházási összeg erejéig vehető igénybe: a pályázóknak egymillió forint önrészt kell biztosítaniuk, a fennmaradó, legfeljebb 6 millió forintnyi rész – az ingatlan elhelyezkedésétől és az igénylő jövedelmétől függően – 2,5–3,5 millió forintnyi támogatást és ugyanekkora összegű kamatmentes hitelt tartalmaz.

2025. december 31-éig lehet pályázni a programban. A mintegy 108 milliárd forintos keretű pályázat nagyjából 20 ezer családi ház felújítását teszi lehetővé, ehhez képest iparági becslések szerint hazánkban kétmillió olyan, energetikai szempontból korszerűtlen ingatlan van, amelyek megfelelnének a pályázati feltételeknek.

A forrásokat az épületek mindössze 1–2 százalékához lehet biztosítani. Ez alapján a meghirdetett keretösszeg jóval a pályázati határidő lejárta előtt, akár már az idén őszre kimerülhet.

Fontos volna emiatt is sietni a pályázatok beadásával, ám az igénylők pont arra panaszkodnak, hogy jelenleg nem tudnak kérelmet benyújtani, ehhez ugyanis hiányoznak a technikai feltételek.

Érdemes próbálkozni a kuszaság ellenére is

Az otthonfelújítási programban támogatott beruházásokhoz használható kulcstermékek listájának elkészítését kezdeményezte az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft., amely a pályázatban műszaki közreműködőként vesz részt. Az adatbázis célja kettős:

  • egyfelől a környezeti minősítés során magas értéket elérő, illetve az uniós jogszabályoknak megfelelő építőanyagok kerülnek a listára,
  • másfelől az ÉMI arra törekszik, hogy a hazai gyártású termékeket helyezze előtérbe.

Aki részt akar venni a programban, csak a listán szereplő termékek közül választhat. A kulcsterméklista azonban még hiányos: egyebek közt olyan nélkülözhetetlen termékkörök nem kerültek fel rá, mint a homlokzati szigetelés ragasztásához szükséges anyagok, a homlokzati vakolatokat, a festékek és a fűtésrendszerek szerelvényei.

Az ÉMI szintén vállalta, hogy elkészíti a regisztrált kivitelezők és tanácsadók listáját, de ez a lista is erősen hiányos, bár napról napra bővül: június 3-án 35 vállalkozást tartalmazott, míg június 4-ére 73-ra bővült a cégszám. A kulcstermékek körében annyira sok igénybejelentés csapódott le az ÉMI-nél, hogy a kérelmek ilyen arányú feldolgozására nem voltak felkészülve.

Kiderült, mennyi felújításra lehet elég az otthonfelújítási program

Az ÉVOSZ becslése szerint Magyarországon nagyjából 2,2 millió olyan lakóingatlan van, ami a programba bevonható. Mintegy 30 ezer lakás felújítására ad lehetőséget az Otthonfelújítási program, amelyben az energiamegtakarítást célzó sikeres támogatási kérelem elkészítéséhez és megvalósításhoz hozzáértő szakértő (pénzügyi és építőipari) közreműködése szükséges – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).

A program mintegy 200 milliárd forint nagyságrendű építési feladatot generál, elsősorban a mikró és kisvállalkozások számára. Az ÉVOSZ szerint a támogatási program gyors elindulása lehetőséget teremt arra, hogy már az idei őszi fűtési szezonra elkészüljenek a jelentős energiamegtakarítást eredményező lakásfelújítások.

Nagyon macerás a pályázat összeállítása

Az otthonfelújítási program kiírói olyan keretfeltételeket határoztak meg, amelyek nyomán a pályázat összeállítása kifejezetten bonyolult ahhoz képes, amit a korábbi építőipari pályázatoknál megszokhattunk.

Nem elég a hatósági igazolások megszerzése, hanem például a pályázati dokumentációhoz részletes költségvetést kell készíteni, egységbe kell foglalni az épület-energetikus, az építőipari kivitelező, és az építőanyag-kereskedő által készített dokumentumokat, mindezek pedig egy banki hiteligénylési folyamattal is kiegészülnek.

Első pályázatbenyújtásunknál 21 különböző típusú dokumentumot kellett beadni az MFB-ponton, ami 70 oldalnyi kinyomtatott dokumentumot jelentett.

A dokumentumok formai ellenőrzése – például az aláírások áttekintése – az ügyintéző másfél órányi munkáját vette igénybe, miközben a tartalmi ellenőrzés még meg sem történt.  Az energetikai tanácsadás 120 ezer forint erejéig elszámolható a pályázati támogatások között, a pályázatírás költsége viszont nem. A tanácsadás és a pályázati anyag elkészítésének az ára körülbelül 80–200 ezer forint között mozog attól függően, hogy az mennyire széleskőrű.