Jóval több kihívást tartogatott a 2024-es év, mint a tavalyi, főként az autóiparban felmerülő problémák miatt, ami a német ipari termelés visszaeséséhez vezetett, ami Magyarországon is jelentős nehézségeket okozott a hazai gazdasági kapcsolatok révén – nyilatkozta a Fejér Vármegyei Hírportálnak Molnár Attila, a Pannonjob Kft. ügyvezető igazgatója.
Azt mondta, érezhető valamifajta stagnálás a munkaerőpiacon, ugyanakkor bizonyos ágazatokban továbbra is fennáll a kereslet, ugyanakkor az elmaradó nagyobb beruházások és a lassuló termelő szektor visszafogják az új munkahelyek számának növekedését, emiatt pedig több partnerük is átmenetileg felfüggesztette a munkaerő-felvételeket.
Az interjúban az ügyvezető igazgató hangsúlyozta, hogy a várakozásokkal ellentétben a kereslet csökkenése nem járt az elérhető munkavállalók számának jelentős növekedésével, továbbra is nehézségeket okoz még a betanított munkakörökben is a megfelelő mennyiségű, felkészültségű és kellő motivációval rendelkező munkavállalók felvétele.
A szakember szerint ennek az az oka, hogy folyamatosan zsugorodik a magyar munkaerő bázisa és évente 30-40 ezerrel kevesebben lépnek be a munkaerő-piacra, mint ahányan nyugdíjba mennek.
Vagyis ez termelés szempontjából azt jelenti, hogy részben vagy teljesen inaktívvá válnak. Mindemellett a kivándorlás is évi nagyjából 50 ezerrel aktív munkavállaló elvesztését jelenti Magyarországon.
Molnár Attila szerint ezek a kedvezőtlen demográfiai és migrációs folyamatok eredménye mutatkozik meg a foglalkoztatottak számában bekövetkező csökkenés esetében is azáltal, hogy érzékelhetően küzdelmes betölteni egy-egy pozíciót.
Átalakítja a munkahelyek világát a mesterséges intelligencia, már látszódnak a trendek
A következő évtizedben három tendencia lesz uralkodó: a munkaerőhiány, a mesterséges intelligencia térnyerése és az emberközpontú HR-kultúra erősödése.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.