A tanárok béréről és más fontos kérdésekről egyeztettek a napokban a pedagógus szakszervezetek a minisztériumban, a tárgyalások nem értek véget, november 19-én folytatódnak, írják a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) blogjában.
Mint írják, Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős államtitkár KSH-adatokkal indított. A diplomás átlagbér 966 461 forint, a pedagógusok átlagbére 697 737 forint, ami a kormány szerint azt jelenti, hogy a pedagógusbérek elérték a diplomás átlagbérek 72,2 százalékát, tehát már idén nem kell kompenzációt adni.
A szakszervezetek szerint ebben az átlagbérben benne vannak a vezetői megbízási díjak, az esélyteremtési illetményrész, és mindenféle egyéb kifizetés, így jöhetett ki Maruzsa Zoltán számai.
Az érdekvédők szerint a pedagógusok által közölt adatok ennél körülbelül 100 ezer forinttal alacsonyabb átlagot mutatnak.
Hangsúlyozták, hogy még mindig nincsenek adatok az önkormányzati óvodákban dolgozók béréről, akikről úgy tudják, hogy túlnyomó többségük csak a fokozata szerinti minimumot kapta meg. Kérdés, hogy ezek a bérek a KSH számításaiban szerepelnek-e?
Mivel decemberig még változhat a diplomás átlagbér és a kormány se nyújtotta még be a költségvetési törvény tervezetét, így semmi biztosat nem tudnak a jövőt illetően a tanárbérekről.
Jön a 20 százalékos béremelés?
Az idei béremelés a kormány szerint 32,2 százalékos volt. Ennyit persze kevés tanár kapott, ráadásul ez nem a bérekre, hanem a bértömegre vonatkozott, ami nagyon más dolog, véli a szakszervezet.
A kormány Európai Uniónak tett vállalásai között szerepel, hogy a gyakornokoknak 10 százalékponttal magasabb emelést kell adni, mint a többi pedagógusnak. Mára már világosan látszik, hogy az uniós vállalás, amely szerint „a pályakezdő (gyakornoki fokozatú) pedagógusok 2025-re vonatkozó béremelésének 10 százalékponttal magasabbnak kell lennie, mint a köznevelési rendszerben dolgozó összes pedagógus 2025. évi átlagos béremelése”, ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a gyakornokok bére meghaladja a Pedagógus I. fokozatban lévőkét. Ettől viszont nem lesz vonzó a pályakezdők számára a pedagóguspálya, de tény, hogy kiszámíthatóvá válik: ugyanakkor a bérük évtizedekig a kezdő fizetés szintjén marad.
Ötezer forint miatt nem lesz vonzó a pedagógus pálya
Amennyiben év végéig a diplomás átlagbér adata nem változik, a gyakornoki alapilletmény 634 560 forint lesz. Ha a gyakornok Pedagógus I-be lép, kötelezően bruttó 5440 forinttal nő a fizetése. Ezzel együtt heti 4 órával nő a neveléssel-oktatással lekötött munkaideje, és ha 25. életévét betölti, megszűnik az adókedvezménye is. Ez az életpálya áll a kezdő tanárok előtt, amellyel a kormány vonzóvá kívánja tenni a pedagógusszakmát, írják a blogbejegyzésben a szakszervezetek.
A tervek szerint az általános 20 százalékos béremelés csak a gyakornokok esetében igaz, a többi fokozatban ennél alacsonyabb béremelés lehet. Viszont a mindenki számára biztosítandó emelés tekintetében van egy lényeges különbség a Pedagógus II. fokozatban: míg ebben a fokozatban a minimumot 18,02 százalékkal emelnék, az ennél már magasabb alapilletménnyel rendelkezőknél az emelés nem 18 százalék, hanem csak 16,5 százalék lenne, hívták fel a figyelmet az érdekvédők.
Erre Maruzsa Zoltán azt a magyarázatot adta, hogy ebből a másfél százalékos különbözetből „gazdálkodnák ki” a hiányszakokat tanítóknak továbbra is járó 4 százalékos béremelést. Azt kiemelték, hogy az egyeztetésen abban viszont konszenzus volt, hogy nem indokolt, hogy a Pedagógus II. fokozatba tartozóktól vegyenek el százalékokat. A szakszervezetek azt kérték, hogy teremtsenek máshonnan forrást a 4 százalékos emelésre.
Egyelőre arra sem adott választ az államtitkár, hogy mennyi béremelés jár a teljesítményértékelés alapján. Egy biztos, mivel a teljesítményértékelés alapján a béremelés nem januártól lenne, ezért erre a célra uniós támogatás nem fordítható.
A teljes bejegyzés itt olvasható>>>>>