A vizsgát számos pedagógus értelmetlennek és többlettehernek tartja, ezért a szakszervezetek bojkottot hirdettek ellene – írja az Eduline.hu.
Elvileg a „vizsga” elmaradásának nincs semmilyen érzékelhető következménye, közölte a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a NAT-vizsgáról.
A szervezethez az elmúlt időszakban számos pedagógus fordult azzal a kérdéssel, hogy milyen következményei lehetnek annak, ha nem írják meg a NAT-vizsgát, vagyis azt a számadást a Nemzeti Alaptantervből, amit a kormány az Oktatási Hivatal és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem bevonásával szervez meg a pedagógusok "ismereteik megújítása érdekében."
Kapcsolódó
A vizsgát számos tanári szakszervezet értelmetlennek tartja, ami ráadásul "elvonja a figyelmet a valós problémákról", így többek között a Tanítanék Mozgalom is bojkottot hirdetett ellene.
Hogy a vizsga bojkottálásának és annak meg nem írásának lehet-e bármilyen következménye, arról a PDSZ azt írja:
- Elvileg semmi.
- Gyakorlatilag bármi.
- Biztosan nem lenne semmi, ha a pedagógustársadalom egyöntetűen elutasította volna.
A pedagógusok új életpályájáról szóló törvényben, vagyis a státusztörvényben a teljesítményértékeléssel kapcsolatban az szerepel, hogy a teljesítményértékeléssel a pedagógusok havi illetményét nem lehet csökkenteni. A NAT-vizsga meg nem írása, vagy egy esetleges bukás miatt tehát a törvény szerint a pedagógusok fizetése nem lehet kevesebb. Hozzáteszik ugyanakkor, hogy a teljesítményértékelés alapján történő kötelező béremelésről viszont nincs szó sem a törvényben, sem bármilyen rendeletben, csak és kizárólag az Oktatási Hivatal TÉR-dokumentumaiban, amik azonban nem jogszabályok.
Amennyiben tehát valaki nem vesz részt a NAT-tal kapcsolatos számonkérésben, vagy „megbukik”, emiatt egyrészt nem kell tőle kötelezően levonni pontszámot a teljesítményértékelésből. De ha ezt az igazgató mégis megtenné, akkor sem biztos, hogy bármiféle anyagi hátrány éri, lévén, hogy a teljesítményértékelés fedezete teljesen bizonytalan – írják.
A szervezet szerint ugyanakkor a Pintér Sándor belügyminiszter által előírt képzés és a NAT-vizsga teljesítésének kötelezettsége bekerült a státusztörvénybe, a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állók kötelezettségei közé. Emiatt pedig ha azt valaki nem teljesíti, annak „szélsőséges esetben” lehet olyan következménye, hogy a munkáltató fegyelmi eljárást indít. Ez ugyanakkor nem alapoz meg komolyabb szankciót, például rendkívüli felmentést.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!