Megjelent a Közbeszerzési Hatóság Döntőbizottságának határozata, mely szerint 80 millió forintra bírságolták a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központot, mert 2019 augusztusában még a koronavírus-járvány előtt és a pandémia alatt is a munkaerőhiány áthidalása miatt bérnővéreket alkalmazott.
A Péterfy Sándor utcai kórház adóssága a Magyar Államkincstár május végi adatai szerint 871 millió forint volt, egy hónappal korábban 643 millió forint kifizetetlen számla halmozódott az intézményben.
A 80 millió forint kifizetése komoly problémát jelent az intézmény számára, ezt írta az intézmény a hatóságnak küldött észrevételében.
A Péterfy Sándor utcai kórház lapunk megkeresésére azt válaszolta: július 15-én a 80 millió forint büntetést kifizették, a bírsággal nem értenek egyet, és jogorvoslatért bírósághoz fordulnak.
Kapcsolódó
De mi történt a Péterfyben?
A tényállás szerint a Péterfyben 2019-2023 között bérápolókat és ápolási asszisztenseket alkalmaztak 2300 és 2450 forintos órabérrel. A BTHospmed Kereskedelmi, Szolgáltató és Tanácsadó Bt.-vel kötött közreműködői szerződés határozatlan idejű volt, de azt 2022 szeptemberében módosították.
A szerződésmódosítás egyik pontjában rögzítettek szerint a kölcsönzött munkaerő óránkénti megbízási díja közel 80 százalékkal emelkedett, így a Péterfy 2019. október 15-e és 2023. október 6-a között 962,5 millió forintot fizetett ki a BTHospmed Kereskedelmi, Szolgáltató és Tanácsadó Bt.-nek.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) az eljárást 2024. április 24-én indította az intézmény ellen. A számvevőszék szerint a Péterfy a közreműködői szerződés megkötésekor többször is megsértette a közbeszerzési törvényt, mert a szerződésben a megrendelt szolgáltatás értéke többszörösen meghaladta az uniós közbeszerzési értékhatárt.
A Péterfy Sándor utcai kórház több pontban is összefoglalta észrevételeit, egyrészt kérte a jogsértés hiányának a megállapítását. Hivatkoztak a pandémiára, valamint a nagyon kevés szakdolgozóra, ezért azt írták, hogy azért vonták be a betegellátásba a BTHospmed Kereskedelmi, Szolgáltató és Tanácsadó Bt.-t, mert ez a betegek ellátása miatt elkerülhetetlen volt.
Szűkítették a bérnővérek foglalkoztatását
2024. januárjától egy korábban elfogadott jogszabály szerint már nem lehet bérnővért alkalmazni az állami egészségügyben, csak kivételes esetben. Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke az Economxnak azt mondta: a szigorítás egész biztos, hogy kapacitáscsökkenéssel fog járni. Noha a kormány eredetileg be akarta szüntetni a bérnővéreket, az év elején életbe lépő rendelet csak szűkítéseket tartalmaz, például azt, hogy egy héten összesen 12 órát dolgozhat az adott egészségügyi intézményben a bérnővér.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!