A Prémium Betegellátási Indexet mint minőségi mutatót vezette be a Prémium Egészségpénztár, amely az állami és a magán járóbetegellátást vizsgálja – mondta Erdős Attila, a pénztár igazgatótanácsnak elnöke. Kiemelte: az index meglepő számokat mutat, a válaszadók szerint az állami járóbetegellátás a maximum 100 pontból 71 pontot kapott, a magán járóbetegellátás pedig 84-et.
Szakemberek szerint a reprezentatív kutatás adatai azt mutatják: nincs nagy különbség a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) és a privát járóbetegellátás között – hangzott el a sajtótájékoztatón.
Négy index alapján szűrték a válaszokat:
- az első az ellátás előtti hozzáférést vizsgálta, vagyis hogy be tud-e jelentkezni a beteg a szakorvoshoz;
- a második index az ellátás alatti szolgáltatásokat mérte;
- a harmadik index az ellátás utáni szolgáltatásokat, például a betegút menedzsmentet vizsgálta;
- a negyedik indexként a diagnosztikai ellátásokat vizsgálták.
Az állami egészségügyben az időpontfoglalással gond van
A részletes adatok szerint az állami egészségügyi rendszerben száz pontból 56 pontot adtak a válaszadók arra, hogy miként tudtak hozzáférni a betegellátáshoz. A NEAK által finanszírozott rendszerben a betegek 11 százalékának semmilyen lehetősége nem volt időpontot foglalni, az orvosi ellátásra váró betegek egyharmada egy-két héttel később kapott időpontot, mint amikor szüksége lett volna szakorvosra.
Ezzel szemben a magánellátásban a betegeknek csupán egy százaléka jelezte, hogy nem tudott időpontot foglalni, kilenc százalék jutott be csak sokkal később a szakorvoshoz, és nyolc százaléknak kellett 30 percnél is többet várnia, mint a foglalt időpont.
Az állami rendszerben nagyon nehezen megy át az előjegyzéses érkeztetés, közölte Kirschner András, a SWISS Medical Zrt. ügyvezetője. Ugyanakkor az is látszik, hogy a betegek bíznak az orvosaikban ebben nincs különbség a két rendszer között.
A felmérésben kitértek arra is, hogy a NEAK által finanszírozott ellátás esetében a zárójelentésekkel kapcsolatban a betegek 16 százaléka nyilatkozta, hogy az abban leírtak nem feleltek meg a valóságnak, a magánellátásban ezt csak 4 százalék jelezte.
Az MRI és a CT leletezés mindenhol gyors
A diagnosztikai index szerint az állami ellátásban a betegek több mint harmada sokkal később kapott időpontot, mint a magánellátásban, ahol fizetni kellett a CT-ért és a MRI-ért.
A fizetős betegeknek a tizede panaszkodott arra, hogy sokat kellett várnia, mire képalkotó diagnosztikai ellátást kapott.
Nincs nagy különbség a diagnosztikai leletkiadási időpontok között sem, az állami ellátásban 4-5 nap alatt, a magánellátásban pedig 3-4 nap alatt megérkeznek a betegekhez az eredmények
Én azt hittem az eredmények alapján, hogy Németországban vagyunk
– mondta Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász, a Semmelweis Egyetem Menedzserképző Központjának dékánhelyettese. Eszerint nincs nagy baj a magyar egészségügyben. Szolgáltatások tekintetében csak a diagnosztikai indexben van jelentős eltérés – véli az egészségügyi közgazdász.
Úgy tűnik, hogy bár jelenleg nehéz az állami rendszerben orvosi ellátáshoz jutni, ám ha valaki már bekerült a rendszerbe, onnantól már nem olyan rossz a helyzet.
Kiemelte: utoljára 2018-ban jelent meg Magyarországon egészségügyi fogyasztói index. A mostani friss kutatási adatokból az látszik, hogy az egészségügy megítélése nem olyan borzalmas, a betegeknek nem az orvosokkal van gondja. Az is beigazolódott, hogy a magánellátás a betegek által kedvelt szektor, ám nem áll össze egy rendszerré, hanem esetszintű ellátást biztosít.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!