A megkérdezettek 40 százaléka nem ért egyet azzal, hogy a jövőben nem kell a diplomához nyelvvizsga, mert nyelvtudás nélkül nehezebb lesz állást találnia a diplomásoknak - derül ki a Pulzus Kutató felméréséből, amit a Napi.hu számára készített el.
A válaszadók harmada szerint jó hír, hogy erről az felsőoktatási intézményeknek kell majd dönteni és minden ötödik megkérdezett azt mondta, hogy örül annak a parlamenti döntésnek, hogy a diplomákat a jövőben akár nyelvvizsga nélkül is kiadhatják az egyetemek, hiszen a kötelező nyelvvizsga követelmény hatalmas terhet jelentett a hallgatók számára.
Decemberben döntött a parlament arról, hogy a diplomához már nem lesz kötelező a nyelvvizsga, ez persze nem jelenti azt, hogy mostantól mindenki megkapja a diplomáját a korábban előírt B2-es nyelvvizsga nélkül is.
A módosításra azért volt szükség a kormány szerint, mert évente több ezer diploma ragadt bent nyelvvizsga hiánya miatt. Ezentúl az egyetemek és főiskolák maguk dönthetik el, hogy beépítenek-e a tantervbe valamilyen nyelvi mérést vagy nyelvvizsgát.
A módosításra elsőként az Eötvös Loránd Tudományegyetem reagált, és azt írták: legkésőbb 2023. január 19-ig kiállítja az oklevelet azoknak a hallgatóknak, akiknek eddig nyelvvizsga hiányában nem tehette. Ugyanez vonatkozik azokra a diákokra is, akik az idei keresztfélévben szerzik meg az abszolutóriumukat, de nem rendelkeznek nyelvvizsgával. A későbbiekben végzők nyelvi követelményeinek változásáról viszont csak később értesítik az érintetteket. Hasonlóan döntöttek a Szegedi Tudományegyetemen és a Miskolci Egyetemen is.
A diplomához kötött nyelvvizsga eltörlésének a nők 41 százaléka, a férfiaknak pedig 38 százaléka nem örült. Minden ötödik nő (21 százalék) mondta azt, hogy felesleges terhet jelentett a hallgatók számára a nyelvvizsga megléte a diploma kiadásához, ugyanezt a férfiak 19 százaléka válaszolta.
Érdekesség, hogy a 60 évnél idősebbek több mint a fele mondta, hogy a nyelvvizsga eltörlését rossz döntésnek tartja, a 18-39 éveseknek pedig a harmada válaszolta ugyanezt és minden negyedik negyven év alatti azt mondta, örül a kormány döntésének.
A felsőfokú végzettséggel rendelkezők 46 százaléka nem jó hír, hogy lesznek olyan diplomások, akiknek nem lesz nyelvvizsgája. Az alapfokú végezettséggel rendelkezők is hasonlóan nyilatkoztak.
A településtípus szerinti összehasonlításból az látszik, hogy a városban lakók majdnem fele mondta, hogy nyelvtudás nélkül a diplomások nehezebben találnak majd munkát, a Budapesten élőknek is csak 17 százaléka örül a felsőoktatási törvény módosításának.
A megyeszékhelyen lakók pedig majdnem annyian örülnek, mint amennyien nem, hogy a jövőben nem kell nyelvvizsga a diplomához.
Sereghajtók vagyunk
Míg 2007-ben Magyarországon a 25–64 éves korú népességből csak minden negyedik ember beszélt legalább egy idegen nyelvet 2016-ra ez az arány 42 százalékra nőtt, de még mindig messze elmarad az Európai Unió 65 százalékos átlagától.
A több nyelvet is ismerők aránya alapján is jelentős a hátrányunk: míg Magyarországon a megkérdezettek 14 százaléka állította, hogy kettő vagy több idegen nyelvet ismer, addig az unióban a lakosság harmada.
Az Európai Unió tagállamai között is jelentős eltérések vannak az idegennyelv-ismeretben. 2016-ban nyolc országban - a balti államokban, a skandináv országokban, Luxemburgban és Máltán - 90 százalék fölött volt a legalább egy idegen nyelvet beszélők aránya, ezzel szemben az Egyesült Királyságban csupán 35 százalék.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!