Nő a bírák és a bírósági dolgozók illetménye a következő három évben – közölte Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium (IM) parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatornán péntek reggel.

Az IM megállapodott a bírósági szervezetek, a Kúria, az Országos Bírósági Hivatal és az Országos Bírói Tanács vezetőivel a hároméves bérelemelésről, és egyúttal az eljárások hatékonyságának növeléséhez is kérte a támogatásukat. Ebből a megállapodásból a tanács kilépett, ezzel összefüggésben szervezett demonstrációt a Magyar Bírói Egyesület hétvégére – jegyezte meg az államtitkár.

Hozzátette: a kormány ennek ellenére betartja a megállapodást.

  • A bírói illetmény jelenleg átlagosan bruttó 1 millió 750 ezer forint, ami a tervek szerint 2027 januárjára 2 millió 250 ezer forintra emelkedik.
  • A bírósági dolgozók illetménye ennél nagyobb arányban, 100 százalékkal nő három év alatt. Esetükben az első, idén márciusi emelés, 25 százalékos lesz.

A bírók nem elégedettek illetményemelésük mértékével, erről folyik a vita – fűzte hozzá.

A bírák eltérő munkaterhei kapcsán az államtitkár azt emelte ki: a központi régió leterheltsége régi probléma, ez azonban elsősorban igazgatási kérdés.

Az eljárások gyorsítása, hatékonyabbá tétele kapcsán Répássy Róbert kiemelte a digitalizáció, elektronikus eljárás jelentőségét, amihez azonban jelentős fejlesztésekre van szükség. Hozzátette, hogy a bíróságok e téren a Covid idején már jól vizsgáztak.

Február 22-re, szombatra szerveztek tüntetést a bírák. Követeléseik egyik fő pontja a bérkérdés haladéktalan orvoslása, a kúriai és az alsóbb fokú bíróságok közötti indokolatlan aránytalanság megszüntetése. Az igazságszolgáltatásban dolgozók három éven keresztül nem kaptak illetményemelést a rekordinfláció ellenére sem, és hiába kértek a bírói szervezetek legalább 35 százalékos illetményemelést, a bíróknak csak 15 százalékkal emelték az illetményüket, amit a kormány egy előre nem részletezett igazságügyi reform elfogadásához kötött.

Répássy Róbert beszélt arról is, hogy a polgári és büntető törvénykönyvek már lassan tízévesek, megkezdődött a joggyakorlat felülvizsgálata és törvénymódosítások várhatók. Továbbá a mesterséges intelligencia támogatásával ingyenes, mindenki számára hozzáférhető jogtár készül, ami azonban nem váltja ki a jogászok munkáját.