Miközben szinte naponta jelennek meg a piacon az új építőipari termékek, az innovatív anyagok, módszerek alkalmazása folyamatos önképzést követel meg az építészektől, és a dizájn megalkotásával foglalkozó szakemberek az új technológiákat már nem feltétlenül tudják számontartani.
Megindult a szétválasztás
Magyarországon is egyre több beruházó és építésziroda ismeri fel a sokszor még kuriózumnak számító új módszer előnyeit, és a tervezés folyamatában szétválasztják a dizájn és a műszaki építészetet.
Lehet úgy is építeni, hogy már a tervezési szakaszban minimalizáljuk, kiküszöböljük a nagyberuházásoknál gyakran előforduló, hosszú és költséges jogi procedúrákat és garanciális ügyintézést
– állítja Dudinszky Orsolya, a Dudinszky tervezőiroda ügyvezetője, hozzátéve, hogy egy-egy projektben az épülettervezésnél 15-20 szakág is megjelenik, akiknek a munkáját a generáltervező fogja össze.
AHHOZ AZONBAN, HOGY A TERVDOKUMENTÁCIÓ ÉS A KIVITELEZÉS MINŐSÉGE IS KIEMELKEDŐ LEGYEN, A GENERÁLTERVEZŐI POZÍCIÓBA DIZÁJNER ÉPÍTÉSZEK HELYETT KONSTRUKTŐR ÉPÍTÉSZEKRE VAN SZÜKSÉG.
Dudinszky Orsolya szerint az építőipar az egyik legköltségesebb iparág, ahol például a hibás anyaghasználat több százmilliós károkat is okozhat, emellett erkölcsi és emberi életben mérhető károk is bekövetkezhetnek.
Hibás kiviteli tervezés
AZ ÉPÍTÉSZ TERVEZÉS HÁROM LEGFONTOSABB MÉRFÖLDKÖVE A VÁZLATTERV, AZ ENGEDÉLYEZÉSI TERV, VALAMINT A KIVITELI TERV.
- A vázlatterv voltaképpen egy álmot jelenít meg,
- amelynek esztétikáját az engedélyezési terv önti formába, és ez a dokumentáció kerül a hatóságokhoz, amelyek ellenőrzik, hogy a tervezett épület megfelel-e a hatályos magyar szabályozásnak.
- Ezt követően készül el végül a kiviteli terv, ami már a megvalósítás részleteiről szól.
Jellemzően a kiviteli tervdokumentációk készülnek Magyarországon gyengébb minőségben, ezekből lassan és pontatlanul lehet költséget tervezni, és építeni is
– mondja Dudinszky Orsolya.
De ha a kiviteli tervet épületszerkezeti tudással felvértezett szakemberek készítik, akkor a tervezési idő csökkentésével már magánál a tervezésnél is megtakarítás érhető el, az építésnél pedig hatványozott költségcsökkenés jelentkezik.
Beépített garanciális költségek
Optimális megoldás, ha a konstruktőr már az engedélyeztetési szakaszban is aktív résztvevőként segíti a tervfejlődést, majd a következő fázisban a kiviteli tervet precíz műszaki formába önti. Csakhogy a beruházók jellemzően nem végeznek számításokat arra vonatkozóan, hogy jobban járnának-e a korszerűbb metódus alkalmazásával.
Dudinszky Orsolya úgy fogalmaz, hogy
MAGYARORSZÁGON SZINTE AUTOMATIKUSAN A GARANCIÁLIS ÜGYINTÉZÉSSEL ÉS ANNAK KÖLTSÉGEIVEL TERVEZNEK, AMI A TELJES BÜDZSÉ 10-15 SZÁZALÉKÁT IS ELÉRHETI.
Ráadásul előfordul, hogy perekig is eljutnak ezek az ügyek, a jogi bonyodalmak pedig további pénzügyi veszteséggel járnak. A szakember éppen ezért elengedhetetlennek tartja a szemléletváltást a szakmában, és úgy véli, hogy az építészek képzésénél nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a konstruktőri gondolkodás kialakítására.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!