Erősen kezdte az évet a Richter Gedeon Nyrt. (Richter) és erősen is folytatódott, mivel tettünk egy nagyon komoly vállalást a gyógyszergyártási árbevételre és a tisztított EBIT-re, így értékelte Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója, a gyógyszercég harmadik negyedévi adatait.
A Richter konszolidált árbevétele az első kilenc hónapban 636,4 milliárd forint lett, 5,7 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, a társaság 42,2 százalékkal több, 175,9 milliárd forint adózott nyereséget ért el az első három negyedévben.
Nagyon sűrű volt a harmadik negyedév
Orbán Gábor vezérigazgató úgy fogalmazott a harmadik negyedéves adatok azt mutatják, hogy az első féléves trendek változatlanul mennek tovább.
Kiemelte, hogy négy nagy vállalást tettek erre az évre, mindegyik negyedévben minden üzletágban egy komoly dobást ígértek, ebből hármat már teljesítettek, a negyediket nem fogják.
Kapcsolódó
Az utóbbi három hónap, a harmadik negyedév, olyan sűrű volt a Richternek, mint egy átlagos cégnek egy teljes év, fogalmazott a vezérigazgató.
Hogy mennyire elégedettek a jövő évi költségvetés tervezetével az Economxnak Orbán Gábor azt mondta, örülnek a gyógyszerszektort érintő különadó kivezetésének, idén azért még 14 milliárd forint extraprofitadót befizetnek.
Kiemelte: a javuló működési nyereségességnek és az árfolyamveszteségek hiányának köszönhetően nőtt az adózott nyeresége a cégnek. A pénzügyi eredmények továbbra is erős lendületet tükröznek. Kétszámjegyű bevételnövekedést értek el minden területen a nyereségesség még erőteljesebb emelkedése mellett. Az árfolyamnyereség az első kilenc hónapban 1,8 milliárd forintot tett ki, ami jelentős javulás az egy évvel ezelőtti nagy veszteségekhez képest.
A gyógyszeripari bevételek 15 százalékkal, 214 milliárd forintra emelkedtek 2024 harmadik negyedévében, ezzel az első három negyedévi gyógyszeripari bevételek 627 milliárd forintra nőttek, ami 14,5 százalékos növekedés éves szinten, miközben mind a négy üzletág kétszámjegyű árbevétel-növekedést ért el. Az árfolyam-korrigált bevételnövekedés 12 százalékos volt.
A céget érintő eseményekkel kapcsolatban elmondta:
- a biotechnológiában átadtak egy 100 milliós beruházást, ez az egyik legkorszerűbb üzem egész Európában;
- beadták a denozumab törzskönyv dossziéját, biztatóak a jelek, hogy ezzel a molekulával jövőre el tudnak indulni Európában;
- a Bio-Thera és a Richter kizárólagos kereskedelmi és licencszerződést írt alá a BAT2206-ra;
- a Fuji Pharma megkapta a kombinált tabletta forgalomba hozatali engedélyét, a gyógyszert menstruációs zavarok kezelésére használják, ez pedig egy 10 millió eurós mérföldkő kifizetést eredményezett a Richter számára;
A Richter kutatói csapata, akik annak idején az antipszichotikumot is szintetizálták és fejlesztették, most egy neuropszichiátriai betegségek kezelésére alkalmas molekulát fejlesztenek, a preklinikai munka költségét az AbbVie kifizette, ez pedig 25 millió dollárt jelentett, mondta Orbán Gábor.
Beszélt arról is, hogy már fázis kettőben van a 932-es molekula, a termék a bipoláris depresszióban szenvedőknek nyújthat segítséget, ez van a legközelebb ahhoz, hogy a 2030-ra gyógyszer legyen belőle.
A Richter árbevétele 12 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában, minden üzletág kétszámjegyű emelkedést realizált. Az európai eladások növekedése 20 százalék volt.
A működési költségekkel kapcsolatban a vezérigazgató elmondta 13 százalékkal emelkedtek, elmaradtak az árbevétel dinamikájáról, de nem nagyon, kicsit többet költöttek szeptemberig, ennek oka pedig az akvizíciók. Kitért arra is, hogy a kutatás-fejlesztési költségeket is növelték az akvizíciók, utóbbiak 25 százalékkal nőttek a harmadik negyedévben.
A Richter vezérigazgatója úgy fogalmazott, az akvizíciók összetett hatást jelentettek mind a bevételekre és a költségekre is.
A tisztított EBIT a gyógyszergyártási szegmensben 16 százalékkal 209 milliárd forintra nőtt 2024 első három negyedévében. Az árfolyamhatások kiszűrésével a tisztított EBIT 205 milliárd forintot tett ki.
Az idei év első kilenc hónapjában a javuló jövedelmezőség fő hajtóerői a neuropszichiátriai és a nőgyógyászati üzletágak voltak, a biotechnológiai üzletág veszteségei is csökkentek, míg a general medicines üzletág stabilan hozzájárult az eredményekhez, ez derül ki a Richter eredményeiből.
A Richter részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek. Az elmúlt évben a legmagasabb árfolyama 11 260 forint, a legalacsonyabb 8500 forint volt, a papír árfolyama hétfőn 130 forinttal, 1,2 százalékkal 11 000 forintra erősödött, a részvények forgalma 680,7 millió forintot ért el, írta az MTI.
Van üzleti jövedelmezőség a depresszió gyógyszeren túl is
Orbán Gábor már hetedik éve vezérigazgatója a kőbányai gyógyszercégnek, a harmadik negyedévi eredményeket értékelve kiemelte, hogy az első perctől kezdve azt mondta, hogy fel kell építeni a depresszió gyógyszeren kívüli üzleti jövedelmezőséget is.
Az idén ennek kézzelfogható jelei vannak annak. Úgy fogalmazott, bár ott van a 2,5 milliárdos vesztesége a biotechnológiának, de a tervek szerint 2027-re a veszteséget a nullára szeretnék vinni.
A cash flow-val kapcsolatban elmondta, a harmadik negyedévben 53 milliárd forintot tett ki, így az első kilenc hónapban 164 milliárd forintra emelkedett.
Beszélt egy készítményről, ami Európában két indikációban, az onkológiai és reumatológiai betegek számára lesz elérhető. Jövőre arra számítanak, hogy időben sikerül piacra vinni ezt a gyógyszert, amit majd a debreceni hatóanyag üzemben gyártanak.
Kérdésre válaszolva, hogy mire számít Donald Trump, amerikai elnök megválasztásával kapcsolatban Orbán Gábor megjegyezte, hogy általában a választási program és a kormány program nem esik egybe, de a Richternek oka van az optimizmusra, és talán februárban már több információja lesz.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!