Minden a női egészségről szólt azon konferencián, amit a Richter rendezett. Az eseményen szóba került a női egészségügy digitális transzformációja is. Többek között beszéltek kutatási adatokról, digitális megoldásokról, innovációkról, applikációkról, a mesterséges intelligenciáról és a telemedicina fontosságáról is.
Magyarországon 255 évvel ezelőtt Mária Terézia november 7-én adta ki azt a rendeletet, amely a hazai orvosképzést elindította – mondta nyitó beszédében Gyarmati Gábor, a nyolcadik Health 2.0 konferencián. Nem véletlen, hogy erre a napra időzítették az eseményt
Túlsúly és krónikus betegségek: a nők felére jellemző
Egy friss kvalitatív kutatásból, - amiben 490 főt kérdeztek, akik 18-65 év közötti nők voltak - kiderült, hogy a nők 47 százaléka krónikus beteg és 33 százaléka aktív dohányos, mondta Szerencsés Dóra, az Inspira Research egészségügyi stratégiai igazgató partnere. Kiemelte, hogy a dohányzásban, az alkoholfogyasztásban és az elhízásban is felülmúljuk az európai átlagot. Az látszik a felmérésből, hogy a fiatalok egészségi állapota sem jó, javítani kell a női lakosság egészségértésén.
Magyarországon minden populációban drámaian nő az elhízottak aránya, a magyar adatok különösen aggasztóak. Egészségügyi szakemberek prognózisa szerint 2035-re a magyarok 36 százaléka lesz túlsúlyos, a gyerekek között évente 4,5 százalékkal emelkedik a túlsúlyosok száma.
Szerencsés Dóra beszélt a nők esetében a szűrővizsgálatokról, az Inspira kutatási adatai szerint a méhnyakrákszűréseknél csökkent a három éven belül szűrt hölgyek aránya, a mammográfiás vizsgálatok esetében a 40 év felettiek, kiváltképp az 50 év feletti nők között nőtt a diagnosztikai vizsgálaton résztvevők száma.
És kiemelte, jó hír, hogy a HPV-elleni védőoltásban részesült nők aránya viszont nőtt, ugyanakkor a HPV-szűrések aránya csökkent.
A női egészséget támogató egészségügyi életmód applikációk ismertsége picit nőtt 2022-höz képest 3,1 százalékról 3,9 százalékra. Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) ismertsége is jelentős, folyamatosan emelkedik. A 30-39 éves hölgyek 51 százaléka ismeri az EESZT-t, de már az 50-65 éves nők fele is jól ismeri a digitális egészségügyi rendszert.
Kiemelte, az egészségügyi adat kincs, ne osszuk meg mindenkivel! Minden olyan információ, ami általánosabb és kevésbé szenzitív adat, például az életkor, a testsúly, a magasság, ezeket az adatokat már megadjuk. Ám a laboreredmények megosztása vagy az alkalmazott terápiák továbbadása kapcsán még gyerekcipőben járunk, mondta Szerencsés Dóra.
Kiberorvosi központ az ÓE-n
Az Óbudai Egyetemen létezik egy kiberorvosi kompetenciaközpont (KIKOK), ami többek között szoftverfejlesztéssel, és kutatás-fejlesztéssel is foglalkozik, mondta Eigner György, az ÓE Neumann János Informatikai Karának dékánja. A program céljai között szerepel a beteg, betegminta, mérési eredmény, képi, tanulási adatbázis fejlesztések; betegadatok titkosítása és továbbítása; orvosi szövettani és sejtkutatási mérőeszközök és kezelőprogramjainak a fejlesztése is.
Valamint a mesterséges intelligencia alapú és szöveti, sejti és genetikai információk, eredmények kezelése és kiértékelése. De emellett orvosi informatikai eszközöket is fejlesztenek a lakosság számra, például vércukormérőket. Ám egy női fertilitási kutatócsoport is elindult az egyetemen, egy applikációt fejlesztenek éppen, ami alapján, ha az érintett hölgy válaszol a kérdésekre, akkor rizikóbesorolást kaphat.
A KIKOK működése kettős célt szolgál: egyrészt biztosítja az ipari együttműködés és a támogatások hatékony felhasználása szempontjából ideális szervezeti struktúrát, másrészt olyan egyetemi ügyviteli modellt és tudományos ökoszisztéma folyamatokat alakít ki, amelyek a piaci működés feltételeit elégítik ki.
Az ÓE tervei között szerepel egy science park létrehozása, tette hozzá a dékán. Zsámbékon szeretnének felépíteni egy innovatív, neutrális centrumot, amivel támogatni tudják az egészségipar általános fejlesztését is.
A mesterséges intelligencia egy gyorsítósáv az egészségügy számára. Világszerte 158 ezer radiológus van és 500 millió radiológia felvétel, mondta Benes Edvárd, a Belux Csoport Kft. cégvezetője a konferencián. Kiemelte, a radiológusok száma jellemzően nem emelkedik, és ha nem vonnák be a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket, akkor a betegek ellátása is jelentősen lassulna.
Népszerű az app
A Semmelweis Egyetem és a Richter támogatásával indította el a HELP appot, mondta Kovács Eszter, a Semmelweis Egyetem Marketing és Kommunikációs Főigazgatóságának igazgatóhelyettese, a Semmelweis Help ötletgazdája.
Az Eurostat felmérése szerint az EU lakosságának 56 százaléka, Magyarországon a lakosság 70 százaléka azonnal az okostelefonjáért nyúl, ha bármilyen egészségügyi problémája van.
A Semmelweis Help tünetellenőrző applikáció már nem csak gyermek- hanem felnőtt betegségek kapcsán is elérhető. Az app 788 tünet és 740 betegség vagy sérülés tüneteit tartalmazza. Az applikáció nem ad diagnózis, hangsúlyozta Kovács Eszter, ez egy döntéstámogató alkalmazás.
Percek alatt felkapták a Nődokikat
Magyarországon nincs szexuális felvilágosítás, ez nem része az alaptantervnek. Az online edukáció hatalmas lehetőséget nyújt arra, hogy a női egészséggel foglalkozzanak, mondta Czébely-Lénárt András szülész-nőgyógyász, klinikai orvos, a Nődokik formáció tagja.
Az Instagramon és a TikTokon 130 ezer követőjük van, a TikTokon 14 millió megtekintést értek már el 2024 februárja óta. Úgy véli, jobb egy oldalt organikusan felépíteni, mint egy fizetős tartalom segítségével. Az algoritmus tartja életben a videókat, tette hozzá. A platform segítségével lehetőség van arra, hogy tömegeket érjenek el, a fiatalokat és az idősebbeket is meg tudják szólítani.
Kiemelte: a cuki kiskutyás és cicás tartalmak mellett nagyon nehéz orvosi tartalmakkal elnyerni a közösségi médiában a felhasználók figyelmét. Azt látják, hogy körülbelül egy perc hosszúságú az a videó, amit még nem pörgetnek át a felhasználók, mondta a nőgyógyász.