„Nem siránkozunk, jó évünk volt tavaly. Eredményes, sikeres, munkás éve volt a Richternek, sokat arattunk és még többet vetettünk” – mondta a 2024-es évet értékelő háttérbeszélgetésen Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója.
Európa öt országába kilencmilliárd tablettát és kapszulát, több mint 300 millió gyógyszert állít elő a Richter. Az elmúlt nyolc évben duplájára nőtt a cég árbevétele, mindez úgy, hogy ötven országban 12 ezer kollégával dolgoznak együtt. A gyógyszercég éves forgalma meghaladja a kétmilliárd eurót, aminek 10 százalékát kutatás-fejlesztésre költik.
Ahogy arról már az Economx péntek reggel beszámolt, a 2024-es évet rekordokkal zárta a Richter – erről itt írtunk bővebben.
Kapcsolódó
Tizenhárom százalékos növekedés
Orbán Gábor azzal kezdte, hogy nincsenek könnyű helyzetben a tőzsdei cégek. Tíz év alatt az amerikai tőzsdéken megfeleződött a számuk, nyolcezer helyett már csak négyezer vállalat van jelen. A szabályozásoknak egyre nehezebb megfelelni, főleg a kisebb cégeknek. Emellett a teljesítmények ingadozása miatt állandóan a közfigyelemnek vannak kitéve a tőzsde vállalatok, ez pedig megnehezíti az életüket a privát cégekhez képest.
Ugyanakkor a Richter a második legnagyobb forgalmú részvény a tőzsdén, ez büszkeség – fogalmazott Orbán Gábor, de a tőzsdei cégek likviditása egyre kisebb előnyt biztosít befektetői szempontból a privát cégekkel szemben.
Tavaly 845 milliárd forint forgalmat realizált a cég, ami 13 százalékos emelkedést jelent, ez az előrejelzéshez képest a sávnak az alját súrolja.
Ez főleg azért van, mert AbbVie Cariprazine-forgalom a vártnál alacsonyabb lett és ennek a jelei már a tavalyi év első háromnegyed évben látszódtak. A tisztított EBIT 19 százalékkal nőtt forintban, az árfolyamhatás is segített valamit.
Egyre többen férnek hozzá a Richter-gyógyszerekhez
A betegek szempontjából hatalmas előrelépés volt, hogy például az endometriózisban, a Ryeqo már 40 millió euró feletti forgalmat hozott, ez a leggyorsabban növekvő termék – tette hozzá Orbán Gábor. Úgy fogalmazott, hogy minden üzletágban nőtt a gyógyszerekhez való hozzáférés. Azzal, hogy tavaly egy nőgyógyászati felfedező kutatóegységet vásároltak fel, és építenek tovább Liege-ben, ezzel nők százezreinek az egészségügyi problémáira tudnak majd megoldást nyújtani. Példaként említette, hogy több betegség alul kezelt, mint például a PCOS, de az endometriózis, és még sok más nőgyógyászati betegségek terén is van tennivaló, nem beszélve a fertilitásról – sorolta a vezérigazgató.
A neuropszchiátriában is hasonló a kép, mert egyre többen szenvednek skizofréniában és bipoláris depresszióban, de a Richter készítményével az elérhető legjobb kezelést kaphatják meg. Több mint 1,7 millió beteget kezeltek már cariprazinnal, amióta piacon van.
Azt is elárulta, hogy az egyik véralvadásgátló terápiájuk nagy lendületet kapott, több országban sikerrel forgalmazzák, de hasonló eredményeket értek el a fájdalomcsillapítás és az antivirális termékek terén is.
Európában nem olyan gyors a gyógyszerek piaci bevezetése, mint Amerikában, példaként említette, hogy rengeteg az árazási hatóság, különbözőek az ártámogatási rendszerek és ezek több hónappal lassítják a folyamatot, főleg az egységes piac hiányától szenvedek Európában
– fogalmazott a vezérigazgató.
Beszélt arról is, hogy az olyan „mellékhatásokat”, mint a karbonlábnyom hatását próbálják mérsékelni. Csoportszinten 2021 óta több mint 4 százalékkal csökkent a Richter károsanyag-kibocsátása.
Az árfolyamhatások is milliárdokat hoztak
A pénzügyi eredményekkel kapcsolatban elmondta, a gyógyszergyártás árbevétele 13 százalékkal nőtt, árfolyamhatás nélkül ez tíz százalékot jelentett. Nagy részét a növekedésnek a dollár erősödése hozta a Richternek, de az euró forint árfolyamváltozása is segített.
Ez a pár százalék éves szinten 8 milliárd forintot hozott a gyógyszercégnek.
Tavaly a negyedik negyedévben a növekedési ütem picit lassabb volt, ezt el kell ismerni – tette hozzá Orbán Gábor. Ugyanakkor kiemelte, minden üzletágban két számjegyű növekedést értek el forintban.
A működési költségek 18 százalékkal emelkedtek, a kutatás- fejlesztési költségek 27 százalékkal nőttek, az értékesítési és marketingköltségek pedig 14 százalékkal ugrottak meg.
A 2024-es negyedik negyedév negatív eleme volt a működési költségek emelkedése, aminek egy része tudatos volt. Idén egyébként azt vállalják, hogy féken tartják majd a működési költségeket.
A tisztított EBIT – itt-ott egy-egy üzletágban kevésbé kedvező képet mutatott – összességében 19 százalékkal nőtt éves szinten, forintban. A készletérték vesztés jelentős volt, vagyis a lejárt készítmények megsemmisítése 13 milliárd forintot tett ki.
Az idei évi kilátásokkal kapcsolatban elmondta, komoly vállalást tesznek azzal, hogy 10 százalékkal akarják növelni a gyógyszergyártási árbevételt, ugyanakkor úgy véli a cariprazin várható növekedési üteme elmarad a korábbi évek növekedési tempójától. Utóbbi terápia esetében 7-8 százalékos növekedésre számít Orbán Gábor.
Példaként említette az endometriózisnál használt terméket, amelytől 2025-ben 50 százalékos árbevétel növekedést várnak.
A cariprazinnal kapcsolatban kitért arra is, hogy közismert, hogy a termék rajta van azon 15 termék listáján Amerikában, amelyeket a hatóságok kiemelt figyelemmel kísérnek, mert keresettségük miatt komoly pénzügyi terhet jelentenek az USA-nak.
A Donald Trump által az európai termékekre kivetett adóval kapcsolatban úgy fogalmazott Orbán Gábor, hogy aggasztó, mivel eleve a nyomott árakon forgalmazott generikus portfólió termékeire vetnek ki vámokat, ami akár gyógyszerhiányt is jelenthet.
A vámokat egyelőre még nem tudják biztosra venni, remélik, hogy itt még változás jön. A Richter vezérigazgatója hozzátette: ha az amerikai vámok jönnek, akkor előfordulhat, hogy ha nem is feltétlenül a Richter, de más gyógyszercégek kivonják a termékeiket a tengerentúli piacról.
Vannak célpontok
Az idei évi akvizíciókkal kapcsolatban megjegyezte, hogy ha nem is egyenletes tempóban de tudják folytatni a felvásárlásokat, vannak célpontjai a Richternek. Az ellátási láncokkal kapcsolatban elmondta, hogy minden eshetőségre fel vannak készülve, mindenki inkább a kockázatkezeléssel van elfoglalva, mint a sebesség további gyorsításával. Példaként említette, hogy az üvegcse, ampulla, csomagoló- és segédanyag ellátás tekintetében idén talán kevésbé lesznek kitéve olyan hiányhelyzetnek mint tavaly.
A munkaerőpiaccal kapcsolatban pedig azt válaszolta az Economxnak, hogy érezhetően oldódott a humánerőforrás helyzet.
Ma elsősorban a magasan kvalifikált munkaerő megszerzése, megtartása jelent kihívást, míg korábban öt évvel ezelőtt a fizikai dolgozóknál tapasztaltak leginkább toborzási problémákat. A bérekkel kapcsolatos kérdésére Orbán Gábor azt mondta, egyelőre nem tudtak megállapodni a szakszervezettel a béremelésről, ezért még a mértékéről nem tud beszámolni.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nem tudta tovább titkolni a kormány: kiderült volna az igazság Nagy Mártonékról

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál

Sorra kapnak észbe a légitársaságok, újabb fapados tuningolná a hűségprogramját

Újabb háború a küszöbön? Tajvan már aktiválta rakétarendszereit

Drasztikus átalakulás előtt a Gazprom: történelmi a bukás

Helyzet van Szlovákiában: Robert Fico bárkit megkínál fertőzött tejjel, a katonák már a határokon

Annál is alacsonyabb kamattal vehetünk fel hitelt, de van egy feltétel

Váratlanul távozik pozíciójából Magyar Péter utódja
