Európában is egyedülálló ortopéd robotsebészeti centrumot fejleszt az Emineo magánkórház. Az intézmény ortopéd sebészeit egy amerikai fejlesztésű robot is támogatja. Az ortopéd robotsebészeti centrum a régió egyik legnagyobb kompetencia-központja és ellátócentruma lett.

A működésének első három hónapjában 11 ortopéd sebész szerzett jogosultságot a gyártótól a robot használatára; 50 térdprotézisműtétet végeztek el, a műtétre jelentkező betegek száma pedig megduplázódott, hangzott el a sajtótájékoztatón. 

Váll- és csípőműtétnél is segít majd a robot

Az Emineo tervei között szerepel, hogy a növekvő igények miatt jövőre már több mint 300 térdprotézisműtétet szeretnének elvégezni, és várhatóan 2025-től, illetve 2026-tól robottámogatott  csípő- és vállműtéteket is végeznek majd.

Amíg külföldi klinikákon jellemzően csak 1-2 sztársebész alkalmazza a robotasszisztenciát, az Emineo magánkórházban már 11 sebész szerezte meg a robotasszisztált műtétek elvégzéséhez szükséges képzettséget, és végez műtéteket ROSA® segítségével. További öt ortopéd szakorvos minősítése folyamatban van.

A robotsebészeti centrum a 11 certifikált sebésszel európai szinten is kuriózumnak számít és jelentős humánkapacitás-fejlesztéssel készülnek a robottámogatott ortopédiai műtétek térnyerésére – mondta Mészáros Márton, a Comesa Budapest Kft., a Zimmer Biomet eszközök hazai kizárólagos forgalmazójának ügyvezetője. 

Az új technológia segítségével olyan ritka műtéteket is képesek elvégezni, mint az egyidejű kétoldali térdprotézis-beültetés.

A robotasszisztált protézisműtétekkel tulajdonképpen új korszak kezdődött a szakmában: a páciensek régebben külföldre mentek a csúcstechnológiás műtétekért, most hozzánk jönnek külföldről ugyanezért – mondta Knoll Zsolt PhD, az Ortopéd Robotsebészeti Centrum vezetője, az Emineo Magánkórház alapító orvosigazgatója. 

2023-ban 150 térdprotézisműtétet végeztek, az elmúlt alig három hónapban pedig 50 robotasszisztált térdprotézisműtét valósult meg a klinikán.

A robot folyamatosan frissülő  mesterséges intelligenciája több százezer műtét tapasztalatai alapján gyűjti az adatokat, és valós időben látja el információkkal a sebészeket. Az új technológia egyik legnagyobb előnye, hogy a protézisbeültetés rendkívül precíz, figyelembe veszi a páciens egyedi anatómiai jellemzőit.

Száz esetből 80-82 százalékban nagyon jó eredményeket hoz a hagyományos technikával elvégzett műtét. A ROSA® robot ezen az arányon további 10-15 százalékot javít annak köszönhetően, hogy a térd minden pozíciójában figyelembe veszi a szalagok feszességét és lazaságát. Olyan érzékeny módosításokra képes, amilyeneket a hagyományos technikával mi nem tudunk elvégezni –mondta Knoll Zsolt. Kiemelte, fontos, hogy a robot semmilyen beavatkozást nem végez önállóan, az operáció során minden döntést a műtétet vezető sebész hoz meg, így arról is dönthet, hogy felülbírálja a robot egy-egy javaslatát.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) decemberi adatai szerint jelenleg 13 600 beteg vár hatvan napon túl az állami egészségügyben térdprotézisműtétre. 

Forradalmi változás készül az egészségügyben, nem győzzük kapkodni a fejünket

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet által rendezett startup versenyen Ukrajna háború utáni újjáépítése kapcsán is számos ötletet mutattak be a résztvevők. A versennyel párhuzamosan tartott konferencián pedig az is kiderült, hogy áll Magyarország jelenleg az innováció területén.