Megalakult a Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium (NKL) a Semmelweis Egyetem (SE) vezetésével. Az NKL célja, hogy az öregedéssel összefüggő kardiovaszkuláris betegségek hátterében álló kórélettani mechanizmusokat kutatva új, innovatív prevenciós, diagnosztikai és terápiás eljárásokat fejlesszen ki, közölte az orvosegyetem az MTI-vel.
A konzorcium a tagok kutatás-fejlesztési, szellemi és fizikai erőforrásaik összehangolásával azon dolgoznak, hogy 2026 februárjáig az öregedéssel összefüggő kardiovaszkuláris betegségek kialakulásában szerepet játszó kórélettani mechanizmusok forradalmian új szemléletét kutassák és annak eredményeire építve új, innovatív prevenciós, diagnosztikai és terápiás eljárásokat fejlesszenek ki.
A projekt hozzájárul ahhoz, hogy csökkentse a szív és érrendszeri megbetegedések számát, növelje a várható élettartamot és az egészségben eltöltött életévek számát is, a többi között új egészségfejlesztési- és betegségmegelőzési programok kidolgozásával - közölték.
Három pillér
Az SE a közleményben arról is írt, hogy a projekt klinikai-epidemiológiai pillérének célja feltérképezni a koronavírus-fertőzés potenciális közép- és hosszútávú kardiovaszkuláris hatásait is.
Az innovatív gyógyszer-biotechnológiai fejlesztési pillér keretében egyebek mellett meglévő gyógyszerek „újrapozícionálását” végzik majd.
Az orvostechnikai és diagnosztikai eszközök, adatbázisok fejlesztése elnevezésű pillér célja pedig új eszközök és – a hozzá kapcsolódó szoftverrel – a biológiai kor meghatározására alkalmas laboratóriumi teszt létrehozása – írták közleményükben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!