Ma is sokan megijednek, ha egy hivatalosnak tűnő felszólítás érkezik a mobiltelefonjukra, például a rendőrségtől. Ám egy kis higgadtság és gondolkodás sokat segít abban, hogy rájöjjünk, csalókkal állunk szemben.
A Zsaru Magazin összeszedte, mire érdemes odafigyelni.
- 1. Megszólítás. Nincs. Csak annyi, hogy „Rendőrség:…”. Egy hivatalos értesítésben minimum annyi lenne, hogy „Üdvözöljük!”.
- 2. Helyesírás. A csaló SMS-ek nagy része hibás magyarsággal íródik, rögtön legyen gyanús, ha ilyet tapasztal!
- 3. Tudják a telefonszámomat… Nem, nem tudják. Véletlenszerűen küldik ezeket az SMS-eket, vagy megvásárolt adatbázisok alapján.
- 4. Ki küldte? Mindig nézze meg a küldő számát! Ha nem magyar szolgáltatótól érkezik magyar közület, hatóság nevében, akkor biztos csaló!
- 5. Ha mégis magyar a küldő száma, akkor utána lehet nézni online vagy telefonos tudakozóban, kihez, mihez tartozik. Jó eséllyel egy feltöltőkártyás telefoné, amit pár nap után kidobnak.
- 6. Link. A fenyegetésben szereplő hivatkozásnál nézze meg a címet, hogy mire szeretnék átirányítani. Ha nem .hu a végződés, akkor szinte biztos csalás. A hu-com. például abszolút átverés.
- 7. Mi a terv? A csalóknak két céljuk lehet. Ha rákattint az SMS-ben szereplő hivatkozásra, akkor átirányítják egy oldalra, amin az adatai megadását kérik. Ha megteszi, már el is lopták. Vagy a linkre kattintva rögtön letölt egy rosszindulatú programot a telefonjára, amivel átvehetik az irányítást.
- 8. Semmi konkrétum. Nem szerepel, hogy hol, mikor, mit „követett el”, csak egy összeg. Sok esetben úgy, hogy 4500 HUF. Mi pedig ugye nem így írjuk a forintunkat.
- 9. Késedelmes fizetés… Gondoljon bele: kapott korábban bármilyen fizetési felszólítást, aminek nem tett eleget? Különben hogyan lehetne késedelmes fizetése?
- 10. A rendőrség sosem küld felszólítást SMS-ben. Hivatalos ügyben kizárólag ajánlott levélben vagy ügyfélkapun kommunikálnak.
További részletek