Esti műszakot tart pénteken a forint, pontosabban a befektetők: az amerikai piacok zárása után teszi közzé a Standard & Poor’s a magyar adósbesorolás felülvizsgálatának eredményét.
Tavaly január óta BBB- besorolás van érvényben, stabil kilátással.
Nem várható módosítás, a forint azonban ideges
Az elemzők egyöntetűen azt várják, hogy minden marad a jelenlegi állapot szerint. A forint piacán azonban a konszenzus ellenére ideges a hangulat, amelynek okait itt foglaltuk össze.
Az Equilor jegyzete szerint abban az esetben lehetne szó a stabil kilátás rontásáról (negatívra), ha az idei költségvetési hiány sokkal magasabb lenne a vártnál. A legutóbbi (április) felülvizsgálatkor 5,3 százalékos GDP arányos deficitet jelzett előre az S&P, míg jövőre 4,2 százalékot.
A másik kiváltó ok az lehetne, ha a tavasszal várt 2,2 százalékos idei növekedési prognózist jóval alulmúlná Magyarország 2024-ben.
Az a helyzet állt elő, hogy a büdzsé hiánya valószínűleg a kormányzati tervben szereplő 4,5 százaléknál nem lesz több, ugyanakkor a GDP idei növekedése biztosan elmarad a hitelminősítő tavaszi prognózisától (a harmadik negyedéves számokat a jövő héten közli a KSH).
Elméletileg lehetne szó a besorolásunk javításról is, ám ez sem valószínű, elemzők ugyanis egyelőre nem látják, hogy a költségvetési konszolidáció felgyorsult volna, és a külső környezet sem olyan jó, hogy ne lenne sebezhető a magyar gazdaság.
A részvénypiac sem áraz semmi rosszat, sőt
Egy nem várt kilátásrontás elég komoly következményekkel járna a magyar tőkepiacon – érveltek az Erste elemzői, hozzátéve, hogy a költségvetés a magyarnál is rosszabb állapotban van Szlovákiában, Lengyelországban és Romániában. A piac azonban erre abszolút nem számít, pénteken napközben a BUX 1 százalékkal emelkedik, a piacot az OTP Bank részvényei vezetik, amelyekkel több mint 2 százalékos pluszban kereskednek, átlag feletti forgalom mellett.
A hitelminősítői döntést hétfőn reagálhatja le a forint. Utána a szerdai nap lesz kiemelten fontos, a KSH ugyanis közzéteszi a harmadik negyedéves GDP növekedési adatokat. Az előző negyedév 1,5 százalékos év/év bővüléssel zárult, most az 1 százalék a realitás. Gyenge teljesítményt nyújthatott a mezőgazdaság, az ipar és azon belül az építőipar, mindezeket a szolgáltatások ellensúlyozhatták valamelyest.