Az új szakképzési modell 2020. szeptember 1-jén indul az a közoktatásban, ez alapvetően keresletvezérelt lesz - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a napilapnak. Véleménye szerint a várható eredmények kapcsán óvatosságnak kell lenni, hiszen ez egy hosszú távú stratégia.
A kormány által elfogadott és tegnap nyilvánosságra hozott Szakképzés 4.0 tartalmazza egyrészt a szakképzéshez szükséges infrastrukturális háttér megteremtését, a szakoktatók bérének a rendezését, az ösztöndíjrendszer megújítását is.
Az MKIK és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által közösen kidolgozott, 110 oldalas szakképzési és a felnőttképzési középtávú stratégia szerint 2020 szeptemberétől tíz év alatt összesen 150-200 milliárd forintot fordítanak a hazai szakképzés fejlesztésére.
A tervek között szerepel a tanulói munkaszerződés bevezetése, amelynek célja, hogy a szerződéses diákok nagyobb valószínűséggel maradjanak a cégnél munkavállalóként a szakmai bizonyítvány megszerzése után is.
A Szakképzés 4.0 főbb beavatkozási területei:
- 5 ezer vállalati szakember gyakorlati oktatóvá képzése
- 15 ezer diák kaphat szakképzői ösztöndíjat
- 10 ezer munkaszerződéses formában képzett tanuló
- 10 ezer diák ingyenes idegen nyelvi képzése
- 40 szakképesítésre kidolgozott digitális tananyag
- 381 szakképző iskola eszközfejlesztése, szupergyors internetelérés
- 200 iskolai tanműhely komplex felújítása.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!