Idén márciusban a turisztikai szálláshelyeken 1,1 millió vendég közel 2,8 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 30, a vendégéjszakáké 25 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – írja a Központi Statisztikai Hivatal a márciusi turisztikai forgalomról.
Márciusban a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 22, a külföldivendég-éjszakáké 27 százalékkal emelkedett.
Idén január és március között pedig a belföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák 15, a külföldiek 21 százalékkal haladták meg a turisztikai szálláshelyeken az előző év azonos időszakit.
Fel kell állítani a turisták utazási DNS-ét
A hazai turizmus kezd kilábalni abból a sokkból, amit az elmúlt évek válságai okoztak, a további növekedéshez jó marketingre lesz szükség, erről Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója beszélt a Budapesti Corvinus Egyetem (Corvinus) turisztikai konferenciáján.
A korábbi kockásfüzettől a magyar turisztikai szektorban eljutottak a szoftverek irányába. A két évvel ezelőtti állapothoz képest még több adat áll rendelkezésre a turizmusban mint korábban.
A cél az, hogy 2030-ra elérjék az ötvenmillió vendégéjszakát Magyarországon, jelenleg 41,1 milliónál tartanak.
Elindították a turisztikai ágazat eddigi legnagyobb fejlesztését a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központot (NTAK). A digitalizáció segítségével már 45 ezer szálláshely adatait látják. Napi pontossággal meg tudják mondani, hogy például Budapesten hány turista szállt meg januárban.
Könnyid László elárulta, az előfoglalások elemzése nagyon fontos, hogy mennyivel korábban kezdi el tervezni a vendég az utazását. És ha azt is tudják, hogy melyik korosztály, milyen légitársasággal érkezik, vagyis milyen az utazási DNS-e, mik az utazási szokásai, akkor olyan kampánytevékenységet tud végezni az MTÜ, amellyel célzottan azokat érhetik el, akik Magyarországra akarnak utazni.
Könnyid László kiemelte: az adatvezérelt turizmus adatai között szerepelnek például reptéri adatok, különféle indexek, követik a pénzpiacon az árfolyammozgásokat, a bankkártya adatokat, és mobiltelefonok cellainformációival is rendelkeznek. De hangsúlyozta, aggregált, anonim adatokkal dolgoznak.
Jól alakult a március
A vendégek száma összességében 30, a vendégéjszakáké 25 százalékkal nőtt a turisztikai szálláshelyeken. A vendégéjszakák 72 százalékát a kereskedelmi szálláshelyek adták, ahol a forgalom 19 százalékkal volt nagyobb az előző évinél.
A magán- és egyéb szálláshelyeken 43 százalékkal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban.
A belföldi vendégek száma 23, a vendégéjszakáké 22 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A vendégek száma 586 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 1,3 millió volt a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 431 ezer vendéget és 973 ezer vendégéjszakát regisztráltak. Utóbbiak 78 százalékát szállodákban töltötték el, ahol a vendégéjszakák száma 19 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma 37 százalékkal nőtt 2023 márciusához mérten.
A belföldivendég-éjszakák száma minden turisztikai térségben bővült az előző év azonos időszakához képest, a legnagyobb mértékben Sopron–Fertő és Gyula térségében, 69, illetve 33 százalékkal.
A Balatonnál 26, Budapesten 13 százalékkal emelkedett a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.
A külföldi vendégek száma 39, a vendégéjszakáké 27 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A turisztikai szálláshelyekre érkezett 546 ezer vendég 1,4 millió vendégéjszakát töltött el, amelyek közül 389 ezer vendéget és 1,0 millió vendégéjszakát a kereskedelmi szálláshelyeken regisztráltak. Utóbbiak 84 százalékát szállodákban töltötték el, ahol a vendégéjszakák száma 21 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma 47 százalékkal nőtt 2023 márciusához mérten.
A külföldivendég-éjszakák száma Debrecen és térségében, illetve a Mátra–Bükk turisztikai térségben egyaránt 61 százalékkal bővült, míg Gyula és térségében 18 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A Balatonnál 38, Budapesten 27 százalékkal emelkedett a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma.
Összesen 21 513 turisztikai szálláshely, ezen belül 2 236 kereskedelmi, illetve 19 277 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket. A kereskedelmi szálláshelyek közül 917 szálloda és 962 panzió volt nyitva március egy részében vagy egészében.
A kereskedelmi szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel 47,2 milliárd forint volt, folyó áron 33 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
Széchenyi Pihenőkártyával folyó áron 5,7 százalékkal többet, közel 2,4 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a kereskedelmi szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
2024. január–márciusban az előző év azonos időszakához képest a turisztikai szálláshelyeken 18 százalékkal több, összesen 7,1 millió vendégéjszakát regisztráltak, írja a KSH. A belföldi vendégek 15, a külföldiek 21 százalékkal több (3,4 millió, illetve 3,7 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken.