A 34. héten, augusztus 19. és augusztus 25. közötti egy tömeges, közösségi gastroenteritis-járványt jelentettek a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak valamint 64 új szamárköhögés gyanús esetről is kaptak bejelentést.
Békés vármegyében, egy idősek otthonában többen szenvedtek egy hányással és hasmenéssel járó járvány miatt. 73 fő közül 31-en – 26 ott lakó, és a személyzet közül öten – betegedett meg, kórházi ellátásra senkinél nem volt szükségessége, közölte a hatóság.
Összesen négy embernél történt diagnosztikus székletvizsgálat, közülük két beteg calicivírus pozitívnak bizonyult. A területileg illetékes járási hivatal népegészségügyi osztálya helyszíni járványügyi vizsgálatot végzett, amelynek eredménye alapján a fertőzés kontakt úton történő terjedését valószínűsítették, az élelmiszer eredetet kizárták.
A védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül a 34. héten két kanyarós ás 64 pertussis (szamárköhögés) megbetegedés gyanúját is rögzítették a fertőzőbeteg nyilvántartásba. A szamárköhögés gyanú bejelentések a fővárosból és 15 vármegyéből érkeztek. Az előző héthez képest valamennyire csökkent a betegek száma, a 33. héten 89 betegről tudott az NNGYK.
Győr-Moson-Sopron vármegyében két oltatlan, román állampolgárságú férfinél - 26 éves és 7 éves - igazolódott be, hogy kanyarósok.
Szamárköhögés gyanús betegek életkor szerint:
- 12 beteg csecsemő;
- három beteg 1-2 éves;
- három beteg 3-5 éves;
- heten 6-9 évesek;
- hat beteg 10-14 éves;
- hét beteg 15-19 éves;
- három beteg 20-29 éves;
- hét beteg 30-39 éves;
- nyolc beteg 40-49 éves;
- három beteg 50-59 éves;
- öt beteg pedig a 60 év feletti korcsoportba tartozott.
Az elvégzett mikrobiológiai vizsgálatok 19 fő esetében támasztották alá a szamárköhögés klinikai diagnózisát. A többi betegnél a diagnosztikus vizsgálatok még folyamatban vannak.
A 34. héten tizenegy agyvelőgyulladás diagnózisról tudott a hatóság, mindegyik megbetegedés hátterében a nyugat-nílus vírus állt, az összes megbetegedés hazai eredetű volt.
A héten egy importált eredetű vírusos vérzéses láz megbetegedést is jelentettek. A 35 éves
budapesti nőbeteg a lappangási idő alatt Maldív-szigeteken járt. A diagnosztikus laboratóriumi
vizsgálat a Dengue vírus kóroki szerepét igazolta. Tárgyhéten egy Hajdú-Bihar vármegyében élő 45 éves nő majomhimlő megbetegedés gyanújáról érkezett jelentés. A laboratóriumi vizsgálatok nem támasztották alá a felmerült klinikai diagnózist.