Orbán Viktor beismerte: ez nem elég, még jobbnak kell lenni

A miniszterelnök szerint már most is az uniós országok első feléhez tartozunk a gazdasági növekedésben, de ezzel nem lehetünk elégedettek, még nagyobb teljesítményre lesz szükség.

Az új gazdaságpolitika viszont új eszközöket is követel

– hangzott el a kormányfő napirend előtti felszólalásában, a parlament őszi ülésszakának kezdő napján. 

Arra, hogy mik is lesznek pontosan ezek az új eszközök, úgy tűnik, egy kicsit még várni kell - ám a a miniszterelnök meglehetősen optimista gazdasági jelentése alapján megszorításokról bizonyára szó sem lesz a következő hónapokban. Annyit azóta tudni lehet, hogy a kormányzat – legalábbis a következő hetekben – három kulcsterületre összpontosít: a megfizethető lakhatás és a gazdasági növekedésen alapuló gyors béremelkedés biztosítására, valamint a méretugrás elősegítésére a kis- és közepes vállalkozásoknál.

A miniszterelnök beszámolója szerint egyébként a gazdaság növekedésének üteme az Európai Unió átlagának másfélszerese, mögöttünk vannak a franciák, németek, osztrákok is,

de ezzel nem lehetünk elégedettek, még nagyobb teljesítményre lesz szükségünk a jövőben.

Azt, hogy GDP-arányosan a beruházásokat illetően a negyedik helyen állunk, szépnek nevezte, de szerinte itt is az első helyet kellene megcélozni.

munkaerőpiacról szólva arról beszélt, hogy továbbra teljes foglalkoztatás van, aki dolgozni akar, az talál is magának munkát, és eltarthatja a családját.

Tizenkettedik hónapja emelkednek a reálbérek – mondta felszólalásában Orbán Viktor, nyáron a bruttó átlagkereset 636 ezer forintra nőtt, ez 14 százalékos emelkedés tavalyhoz képest, ha ebből levonják az inflációt, akkor 9,4 százalékos a reálbér-növekedés – kalkulált a kormányfő.

A magyar gazdaságnak rendszeresen halálhírét keltik,

de a magyar gazdaság köszöni szépen, jól van és a következő csaták megvívására készül.

Igaz lehet, akinek halálhírét keltik, az sokáig él.

– fűzte hozzá.

Van még kiút Orbán Viktor pokoli évéből?

Mi azért megnéztük, hogy az említett reálbér kérdésében hogyan teljesített a kormányzat. Ugyanis, ahogy azt az infláció esetében is tapasztaltuk, az inflációs érzet még akkor is visszafogta a fogyasztást, amikor már az áremelkedés azt már nem indokolta volna. 

Mindenesetre, ha a jelenlegi kormányzati ciklus első teljes hónapját, 2022 májusát vesszük kiinduló pontnak, akkor 27 hónap telt 2024 júliusáig, amiből

volt 12 olyan hónap, amelyben folyamatosan csökkent a reálbér értéke Magyarországon.

A helyzetet csak súlyosbítja, hogy ez a tizenkét hónap egy egybefüggő időszakot ölel fel; 2022 szeptemberében kezdődött ez az időszak egy -2,2 százalékkal, majd legközelebb 2023 szeptemberében tapasztaltak a magyar munkavállalók először reálbéremelkedést, egy szolid 1,7 százalékkal. 

Azóta valóban egy stabil emelkedési pályára került a reálbér, viszont egyrészt alacsony a bázis, valamint a rég nem tapasztalt negatív spirál olyan szorongást okozott, amely óvatosságra kényszeríti a magyarokat. 

Ábránkból azt is látjuk, hogy az elmúlt időszakban volt egy kiugró, 21,1 százalékos reálbér-növekedés, ám azt zárójelbe teszi, hogy azt a választási kampány során generálta a magyar gazdaság. 

A reálbér változásának érzékelésének másik sajátossága, hogy nem mindegy, hogy a munkavállaló az ország mely régiójában, vármegyéjében él. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) összegyűjtötte, hogy a különböző vármegyékben mennyi volt a nettó átlagkereset 2024 első félévében.

Eszerint Budapesten több mint 512 ezret vihettek haza a munkavállalók, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mindössze 308 ezret. 

Beindult a számháború: lesz ezer eurós magyar minimálbér, mi több, egymilliós az átlag is

Habár a legutóbbi kormányinfóra órákat kellett utazni, egészen a román határ innenső oldaláig, Gulyás Gergelyék nem úszták meg kérdések nélkül: az egyikre válaszolva a miniszter elmondta, a kormányzat reálisnak tartja, hogy 2028-ban 1000 euró legyen a magyar minimálbér. 

Október végéig elkészül a kormány

Gulyás Gergely egyébként konkrét programokról is beszélt. Ilyen a korábban már említett munkáshitel, a kkv-knak való tőkejuttatás, illetve a családi adókedvezmény megduplázása. Ehhez most hozzátette a megfizethető lakhatás elősegítését, a bérek gyors emelését, valamint a magyar kkv-k méretváltását, ezeket a következő másfél évben a kormányzat meg akarja valósítani.

400 felett, közelbe kerül a távol

A kancelláriaminiszter kérdést kapott a 400 forintot meghaladó euróárfolyamról is. Gulyás Gergely elsőre hárított, leszögezte ugyanis, hogy az árfolyam és a kamat a jegybank ügye, ráadásul most külpolitikai okai vannak a forint gyengülésének, a közel-keleti válság okozta „háborús kockázatot" jelölte meg annak. 

Azonban leszögezte: a kormánynak nincs konkrét árfolyamcélja. Megismételte, hogy nem az a gond, ha 400 forint feletti az euró értéke, hanem a forint instabilitása okoz problémát a gazdaság számára.  Ugyanakkor a stabilitás biztosítása az MNB feladata – üzent Gulyás Gergely.

Orbán Viktor keretez

A fizetésekről a szokásos, pénteki rádiós interjúban is szó volt: elmondta, hogy a magas infláció, a háború, a szankciók hatása miatt az emberek szenvedtek.  

Most 3,5 százalék az infláció, "de meg tudtuk magunkat védeni attól, hogy az árak nagy mértékben emelkedjenek."

A gazdaság normális működésében nem lehet fenntartani az árstopot.

Olyan gazdaságpolitikára van szükség, hogy mindenkinek legyen keresete. Orbán Viktor szerint, a szabályozás rövid időtartalomra lehetséges, azonban hosszú távon a béremelésben kell gondolkodni. „Magas céljaink vannak, arról beszéltünk, hogy hogyan lehet elérni az 1000 eurós minimálbért. 

El akarunk jutni oda, hogy 2-3 éven belül, hogy 1 millió forint legyen az átlagjövedelem. Ez sikerülhet

– hangsúlyozta a kormányfő.

Mint mondta, jó lenne csökkenteni az adókat, mert akkor mindenki jól járna. A másik az állami alkalmazottak bére, amit akkor lehet emelni, ha van bevétel – tette hozzá arról, hogy az állami szektorban dolgozók nem tudnak lépést tartani a magánszektorban dolgozókkal szemben, kivéve a pedagógusok. Elmondta, hogy az orvosok, ápolók helyzete elfogadható állapotban van, vízügyesek azonban „legatyásodtak”.

Ha a gazdasági növekedés mértéke 3-6 százalék lesz, akkor minden problémánk megoldódik – jelentette ki, hozzátéve, hogy először a növekedést kell elérni, utána tudunk bérprogramot bővíteni.

,,Nemhogy az 1 millió, még az 500 ezres minimálbér is lehetetlen"

Persze megint más kérdés, hogy mit gondol az egyszeri ember erről a számháborúról, amely egyébként néhány nappal/héttel előbb kezdődött: Magyar Péter és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a 2026-ra tervezett minimálbéremelésben gyakorlatilag versenyt licitált. 

Bod Péter Ákos közgazdász professzor, korábbi jegybankelnök szerint ezek kedves szavak, de inkább csak politikai ígérgetések: 

Úgy kell komolyan venni, minthogy millió rózsaszálat küldök drágám.

– tette hozzá. 

Közben elindult a támadás, amitől mindenki rettegett: zuhant a tőzsde

Hiába készült és reménykedett az Egyesült Államok, nem tudta elkerülni, hogy Irán ne támadja meg Izraelt. A hírre az arany és az olaj ára is meglódult – utóbbinál néhány nap alatt 8,5 százalékot erősödött az árfolyam. Irán után tehát lecsaptak a spekulánsok is, a befektetők biztonságos menedékek felé rohantak – ahogy ez ilyenkor lenni szokott. Nagobb baj, hogy senki nem tudja, hol van még a vége.  

A kedden a 400-as euróárfolyam főlé lőtt forint egy ideig jobban festett csütörtök délelőtt, mint az előző nap: sikerült is visszakorrigálni a 400-as lélektani szint alá, az erősödés azonban csak ideig-óráig tartott.

Sőt, a hét végére már a 401 feletti árfolyam lett a forint komfortzónája, ami másfél éves a mélypontot jelent. 

Sovány vígasz volt, hogy jó ütemérzékkel egy jó hírt Jó hírt is közölt az üzemanyagárakról Nagy Márton minisztériuma, azaz, hogy szeptemberben a 95-ös oktánszámú benzin átlagára Magyarországon 585 forint volt, ami 20 forintos csökkenést jelent az előző havi adatokhoz képest. Pláne, hogy a hétvégén ismét az emelgetésé volt már a főszerep.

Az viszont igencsak megosztó terv – ha mér Nagy Mártonékról van szó – amelynek hatásaként százmilliárdokkal csökkenhetnek a nyugdíjpénztári megtakarítások. Ugyanis jövőre otthonteremtési célokra lehetne felhasználni az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat. Az NGM becslése szerint 300 milliárd forint mozdulhat meg, ez a benn lévő vagyon egyhetede. Jól látszik, hogy a szaktárca meg vagy győződve arról, hogy aki tagja egy önkéntes nyugdíjpénztárnak, valójában nem is nyugdíjcélra gyűjt, és inkább az ingatlanok felé terelnék a népet. 

Zuhan az ipar, a kormány szerint hidegháboróú van

Ezekhez képest már nem is volt túl nagy meglepetés, hogy bezuhant a magyar ipar: a KSH szerint még a júliushoz képest is csökkenést lehet tapasztalni. A KSH gyorsjelentésében arra is figyelmeztetett, hogy az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.

A teljes ipari termelés teljesítményét azonban továbbra is legfontosabb külpiacunk, a német gazdaság gyenge teljesítménye húzza vissza – legalábbis a kormány szerint:

Az exportvezérelt magyar gazdaságot egy hidegháborús blokkosodás elzárja a piacoktól és a
befektetési lehetőségektől – erősítette meg a Nagy Márton vezette tárca a Kormányinfón  elhangzottakat. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter vezette be ugyanis a politikai közbeszédbe a gazdasági hidegháború fogalmát, amire érkezik majd egy magyar válasz is október végéig. 

Újabb adatok érkeznek - kibukik az infláció is a szekrényből

A héten közli a kiskereskedelem havi számait, ahogy várható egy gyorstájékoztató a külkereskedelmi termékforgalom mutatóiról. 

Várható továbbá a Pénzügyminisztérium gyorstájékoztatója az államháztartás központi alrendszerének 2024. szeptember végi helyzetéről, majd a hét második felében szintén a KSH tájékoztat

a fogyasztói árak szeptemberi alakulásáról.  

Pénteken jelentik be Osloban a Nobel-békedíj díjazottjait, szombaton pedig összeül az Ukrajna önvédelmét támogató országok csoportja a németországi Ramsteinben lévő amerikai légi támaszponton.