Négy év alatt több mint a duplájára emelkedett azoknak a gyerekek száma az Európai Unióban, akik szükség esetén nem jutnak megfelelő orvosi ellátáshoz. A tagországok mezőnyében a magyar adat a legrosszabbak közé tartozik.
Az Európai Uniós Statisztikai Hivatalának (Eurostat) 2021-es adatai szerint a 16 éven aluli gyermekek és fiatalok 3,6 százaléka nem kap kielégítő egészségügyi ellátást az EU területén, legyen szó akár megelőzésről, akár diagnosztikáról vagy kezelésről – írja a hazipatika.com
Az egyszülős háztartásokban még magasabb, 5,3 százalékos az érintett gyerekek aránya.
Megfelelő fogorvosi ellátáshoz a korosztály átlagosan 4,4 százaléka nem fér hozzá. Mindez jelentős emelkedést jelent a 2017-es kimutatásokhoz képest, amikor még csupán a gyerekek 1,6 százaléka maradt ellátatlanul, illetve a fogászat terén 2,6 százalékuk.
Az Eurostat tanulmánya szerint az egyes tagországok között jelentős eltérések mutatkoznak a 2021-es statisztikában.
Ausztriában és Luxemburgban például a 16 éven aluliak mindössze 3 és 4 ezreléke szenvedett hiányt az egészségügyi ellátásokban, szemben a lengyel gyerekek 7,3 százalékával.
A listavezető Lengyelország mögött Lettország (6,4 százalék), majd Magyarország és Románia következik a sorban, utóbbi kettő egyaránt 4,7 százalékos aránnyal.
Magyarországon húszból egy gyermek nem kap kielégítő egészségügyi ellátást, fogorvoshoz pedig hét százalékuk nem jut el az Eurostat adatai alapján.
A hazai egyszülős háztartásokban még rosszabb a helyzet:
- itt a gyerekek 9 százaléka nem jut orvosi ellátáshoz;
- a fogászati területen pedig a 16,1 százalékuk.
Utóbbi Európában a második legrosszabb érték a romániai 18 százalék után.
A tíz év alatti gyerekek harmadának rosszak a fogai
Az 5-6 éves magyar gyerekek dmft-indexének értéke 3,5. Ez azt jelenti, hogy egy óvodáskorú gyerek 20 tejfogából átlagosan 3-4 fog valamennyire károsodott, például már betömték, kihúzták vagy kezeletlenül szuvas maradt.
Ezzel az adattal Magyarország az Európai Unió országai között a sereghajtók közé tartozik – derül ki a Közgazdaság-és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaság-Tudományi Intézetének tanulmányából.
A szegény gyerekek 95 százaléka nem jut fogorvoshoz
A legszegényebb jövedelmi negyedbe tartozó kisgyerekek körében aggasztóan magas a kezeletlen fogszuvasodások aránya. A kutatók szerint a szuvas foggal rendelkező 2-3 éves szegény gyerekek 95 százaléka, a szuvas fogú 4-6 éves szegény gyerekek háromnegyede nem jut fogorvosi ellátáshoz.
A legszembetűnőbb hiányosságok az iskolafogászati rendszer működésében tapasztalhatók. Az ellátatlanság okai között sokféle tényező játszik szerepet az alulfinanszírozottságtól kezdve, a szabályozás joghézagain át az elszámoltathatóság hiányáig – írják a tanulmány készítői.
A fogszabályozás anomáliái
A fogszabályozás területén is azt tapasztalták, hogy a legjobb anyagi körülmények között élő gyerekek négyszer-ötször nagyobb eséllyel kapnak fogszabályozót Magyarországon a társadalombiztosítás által finanszírozott ellátás keretében, mint a legrosszabb anyagi helyzetben levő családok gyermekei.
A kutatók szerint évente körülbelül évi 3 milliárd forint többletráfordítással javítani lehetne a társadalmi egyenlőtlenségeken.