Tajvanon a kormányzó Demokratikus Haladó Párt (DPP) nyerte meg az elnökválasztást, miután jelöltje, Laj Csing-tö, aki jelenleg az alelnöki posztot tölti be, a szavazatok több mint 40 százalékát szerezte meg, és két vetélytársa elismerte vereségét.
Ha győzelmét a hivatalos végeredmény is megerősíti, a DPP harmadik egymást követő időszakra is megszerezte a magas tisztséget, amire nem volt még példa, mióta 1996-ban bevezették a közvetlen elnökválasztást Tajvanon.
A legfőbb rivális, Hou Jü-ih, a Kínával szorosabb kapcsolattartásra törekvő fő ellenzéki párt, a Kínai Nemzeti Párt (Kuomintang, KMT) jelöltje elismerte vereségét és gratulált Lajnak a győzelemhez. Hasonlóan elismerte vereségét a kevésbé esélyes harmadik jelölt Ko Ven-csö, a Tajvani Néppárttól (TPP) is.
A jelenlegi elnök, Caj Jing-ven azért nem indulhatott, miután ezt két mandátuma után nem teszik lehetővé a helyi törvények.
Peking korábban határozottan kifejtette véleményét, hogy nem a most győzedelmeskedő Laj Csing-te pártján áll, ahogy a szombati tajvani voksolást a háború és a béke közt választásnak nevezte.
Kínai repülők és hajók jelentek meg Tajvan közelében
A tajvani elnökválasztás napján a kínai hadsereg nyolc repülőgépe és hat hajója, továbbá két léggömb tűnt fel a sziget közelében – írja szombati közleményében a tajvani védelmi minisztérium.
Az Y-8-as tengeralattjáró-elhárító repülőgép a szigettől délnyugatra keresztezte a Tajvani-szoros úgynevezett középvonalát. A léggömböket 6,1-6,7 kilométeres magasságban rögzítették: az egyik a sziget déli része felett haladt át nyugatról keletre, a másik pedig attól északra.
Hivatalos tajvani adatok szerint tavaly több mint 1700 kínai katonai repülőgépet észlelt a sziget légvédelmi azonosító zónájában (ADIZ), ami csaknem duplája az egy évvel korábbinak.
Az ADIZ olyan, Tajvan által kijelölt terület, ahol a kormány igényt tart a légi járművek azonosítására, helymeghatározására és ellenőrzésére, annak ellenére, hogy ez a zóna nem része a sziget légterének.