Már megtörténtek az első robotasszisztált műtétek Magyarországon, a Budapesti Mozgásszervi Magánklinikán és a Liv Duna Medical Center együttműködésével, már aktívan dolgozik az amerikai Smith & Nephew által fejlesztett CORI robot.
A mesterséges intelligencia és számítógépes navigáció támogatta robotikus rendszer lehetővé teszi a sebészek számára a korábbiaknál jelentősen precízebb, biztonságosabb protézis műtétek elvégzését.
A robotsebészeti részleget Bejek Zoltán PhD, főorvos, egyetemi docens vezeti, aki közel 20 éve kutatja az orvostudomány ezen területét. A csípő- és térdprotézis műtétek specialistájaként azt mondta, hogy a robotasszisztált műtétek új utakat nyitnak meg az ortopéd sebészet világában.
A robotokkal végzett műtétek elsődleges célja a térdprotézis beültetések sikerességi rátájának növelése és a nagyobb betegbiztonság elérése.
Kapcsolódó
Jelenleg az állami ellátásban a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint is több mint 14,4 ezer beteg vár 60 napon túl térdprotézis-műtétre.
A CORI nemcsak tervez
A CORI robotsebészeti rendszer félig autonóm módon működik. Ez azt jelenti, hogy bizonyos fokú önállósággal vesz részt az operációban. A kis helyigényű robot 3D virtuális modellen mutatja az implantátum behelyezésének pontos paramétereit, illetve a műtét kimenetelét. A tervezésen túl a kivitelezésben is részt vesz, ugyanis marópisztolya segítségével történik a csontvégek előkészítése, ezáltal a protézis tökéletes pozícionálása.
A robot csak és kizárólag a sebész felügyelete és jóváhagyása mellett végzi a tervezés során kialakított, elfogadott és ellenőrzött minimalizált csonteltávolítást.
Így a robot tökéletes segédként áll az operációt végző sebész szolgálatában, aki végig kontroll alatt tartja a folyamatot, bármikor felülírhatja és akár újratervezheti azt, tized milliméteres pontossággal.
A robot mesterséges intelligencia alapú technológiát használ. Folyamatosan fejlődik, tanul. Ennek lehetőségét az is biztosítja, hogy a világon jelenleg több, mint 1300 CORI van még szolgálatban. Ezek a robotok kapcsolatban állnak egy központi adatbázissal, amelyet több százezer műtét adatai elemzésére és feldolgozására hoztak létre. A beérkező műtéti adatok elemzései alapján, a mesterséges intelligencia adta lehetőségek kiaknázásával a rendszer folyamatosan fejlődik és tökéletesedik.
A robot a betegek számára jobb kilátásokat biztosít, mivel nagyban segíti az ortopéd sebészek munkáját. Az emberi észlelés határait meghaladva fizikai precizitást és tized milliméteres pontosságú látásmódot tesz lehetővé. A robot a műtét közben folyamatosan modellez, speciális szoftvere digitális térképet hoz létre a páciens anatómiai struktúráiról.
Az operációt megelőzően nincs szükség MR vagy CT vizsgálatra, hiszen valós időben ábrázolja az anatómiai képleteket, így lehetővé teszi, hogy a beavatkozás helyét és irányát a sebész az adott betegre optimalizáltan határozhassa meg, a hagyományos és kevésbé pontos műszerek használata nélkül.
Térdünk az egyik legnagyobb komplexitással rendelkező ízület, amely nagy fokú precizitást kíván. Korábban az operáló orvos ügyességén múlt a beültetés kimenetele. Ezzel szemben a CORI tűpontos tervezésének és a robotikus kivitelezésben nyújtott szerepének köszönhetően - mely biztosítja, hogy a tervezést maximálisan lekövetke történjen a műtét - csökken a szövődmények kialakulásának esélye és a páciensek egy jobban funkcionáló térdet kaphatnak.
A CORI-val végzett műtétek sikerességének kulcsát a tervezésben és a lágyrészegyensúly tökéletesítésében játszott szerepén túl a speciális marófej jelenti. A robot csak annyit távolít el a csontfelületből, amennyi a tervezés szerint szükséges. Egy hasonlattal élve olyan ez, mintha egy fordított 3D nyomtató lenne. A robot precíz szobrászként pontosan kialakítja az optimális csontfelületeket, a sebész irányítása alatt.
A robottal végzett térdprotézis műtétek után nagyobb eséllyel lesznek teljesen panaszmentesek a betegek, mondta Bejek Zoltán. Az alapos kivitelezésnek és a minimál invazív feltárásnak köszönhetően a környező szövetek kevésbé sérülnek, ami kisebb posztoperatív fájdalmat eredményez. Ennek következtében gyorsabb rehabilitáció várható, minimálisak a szövődmények.
Újabb területeken is alkalmazzák majd
A robotasszisztált térdprotézis műtét mellett a CORI a csípőprotézis beültetéseknél is segíti. A számítógépes navigációval támogatott csípőprotézis műtéteknél egy digitális térképpel támogatja az operáló orvost, így valós időben mutatja meg a sebésznek, milyen szögben és mélységben kell elhelyezni a protézist.
A Smith & Nephew folyamatos fejlesztéseinek köszönhetően a CORI a közeljövőben nemcsak navigálni fog, hanem aktívan részt is vesz az eljárásban - a térdprotézis beültetésekhez hasonlóan - továbbá tervben van a váll protetikában való alkalmazása is, mondta Bejek Zoltán.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!