A lap piaci elemzőktől származó értesülései szerint a Nemzetközi Valutaalap egyelőre nem akar megállapodni hazánkkal. Az IMF még írásban sem hajlandó a feltételeit megosztani a magyar féllel, az elvárásait csak felületesen és szóban közölte a magyar tárgyalópartnerrel - írja a szombati Magyar Nemzet a lap hírportáljának beszámolója szerint.
A lapnak nyilatkozó Heim Péter is a nemzetközi pénzpiacok romlására számít. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerint egy átmeneti, viszonylag nyugodt periódus után újra nagy lesz a nyomás a perifériának számító térségeken, köztük Magyarországon is. A szakember szerint a pénzpiaci bizonytalanság másik oka az iráni konfliktus kiéleződése, ami az olajárak további drasztikus emelkedéséhez vezet. Harmadik tényezőként az idei és a jövő évi magyar költségvetés kockázatait említette.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője arról beszélt, hogy a piac félreértelmezi a hiteltárgyalások menetét, úgy látják, mintha a magyar kabinetnél pattogna a labda. Szerinte a késés az Európai Bizottság bürokratikus ügymenete miatt alakult ki.
A lap emlékeztet arra, hogy egy hónappal a magyar fizetőeszköz elleni spekuláció után elemzők azt tanácsolták ügyfeleiknek, hogy játsszanak a forint drasztikus gyengülésére.
Szerdán, az Európa Tanács főtitkárával folytatott tárgyalása után Navracsics Tibor is arról beszélt a Hír TV-nek nyilatkozva, hogy a kormány készen áll a tárgyalások megkezdésére, de az IMF még nem közölte feltételeit. Inkább a jegybanktörvény és a túlzottdeficit-eljárás állhat a tárgyalások útjában, mint az igazságszolgáltatási vagy az egyházügyi jogszabályok - mondta, utalva a Velencei Bizottság vizsgálódására. A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta: a valutaalaptól sohasem kaptunk olyan jelzést, hogy bármilyen, az igazságszolgáltatással kapcsolatos feltételük lenne a tárgyalásoknak. Ez különösen abszurd lenne, hiszen az IMF olyan, a "demokrácia szempontjából nem túl patinás történelmű" országokkal is tárgyal, mint Banglades - tette hozzá.