Szeptemberben 256,4 milliárd forint volt a hiány, ellentétben a tavaly szeptemberi 271,6 milliárd forintos többlettel.
Az egyenleg alakulására az NGM szerint a növekvő uniós kifizetések voltak érdemi hatással. Ez elérte az 1484,3 milliárd forintot, míg egy évvel korábban 1035,3 milliárd forint volt. A költségvetésbe érkező uniós bevételek nagyságrendje (297,5 milliárd forint) ettől továbbra is lényegesen elmarad.
Magasabban teljesültek a szeptember havi áfakiutalások is, hiszen a "megbízható adózók" részére a januártól hatályos szabályok szerint a korábbi 75 nap helyett már 45 napon belül teljesíti az adóhatóság a visszautalást.
Nőttek a bevételek
A bevételek elérték a 13 007, milliárd forintot, ez 474,9 milliárddal, 3,8 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
Ennek oka, hogy jelentősen növekedtek az általános forgalmi adóból, a személyi jövedelemadóból, valamint a biztosítottak által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokból származó bevételek.
Az áfabevételek 62 milliárddal nőttek 2481 milliárdra. A belföldi és az importbevételek kompenzálták azt, hogy a dohánytermékek után kevesebb folyt be.
Kevesebb dohány, több üzemanyag
A dohánytermékek iránti kereslet csökkenése meglátszik a jövedékiadó-bevételeken is: majdnem 13 százalékkal kevesebb folyt be ezen a jogcímen. Persze a jövedékiadó-soron az üzemanyagok kompenzálták a kiesést.
A dohánytermékek jövedéki adója tavaly szeptember óta több lépcsőben emelkedett, mivel meg kell felelnünk bizonyos uniós előírásoknak. Ebben egyébként nem állunk túl jó és egyelőre rejtély, hogy a kormány hogy fog megfelelni a követelményeknek. (Erről itt írtunk bővebben.)
A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele az év első kilenc hónapjában 1418,7 milliárd forint volt, amely 148,8 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbi összegnél.
Kiadások
A kiadások 14 243,3 milliárd forint tettek ki, ez 1708,8 milliárd forinttal,13,6 százalékkal volt magasabb, mint az elmúlt év azonos időszakában.
A kiadások között jelentősen nőttek a lakásépítési támogatásra fordított összegek, majdnem 20 százalékkal. Itt a csokot és a lakástakarék-pénztári megtakarításokat igénybe vevők számának növekedését emeli ki a tárca.
A családi támogatásokra szeptember végéig 311,6 milliárd forintot fordítottak. A családi pótlékot az iskolakezdés miatt még augusztusban folyósították.
Óriási tétel volt természetesen a nyugdíjkifizetés is, 2341 milliárd forint, amely ugyanakkor időarányosan elmarad a tervezettől. Ennek oka, hogy a nyugdíjkorhatár-emelés miatt az öregségi nyugellátásban részesülők létszáma több mint 30 ezerrel csökkent az első félév végére.
DeGiro
A hihetetlenül alacsony tarifák és az elégedett ügyfelek véleményei révén a DEGIRO a leggyorsabban növekvő bróker Európában. Regisztráljon, és fektessen be a DEGIRO biztonsági struktúráján keresztül.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!