A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

Szakértők szerint az idei legalacsonyabb inflációt fogja szerdán publikálni a KSH. Elképzelhető, hogy hó/hó alapon augusztusban még csökkent is az átlagos árszínvonal, mindenesetre a Napi Gazdaság konszenzusa havi alapon 0, éves alapon pedig 1,65 százalékos drágulást vár. Szinte minden elemző azt mondja, hogy az év végéig megmarad a kedvező tendencia, vagyis 2 százalékot nem meghaladó árindexszel lehet kalkulálni, ám ennek néhány kedvezőtlen hatására, így a kieső költségvetési bevételekre érdemes lesz a kormánynak odafigyelnie. Az alacsony infláció miatt várhatóan lesz még kamatcsökkentés, bár ennek tere az utóbbi hónapokban egyre jobban szűkült.

Az augusztusi szám az eddigi legalacsonyabb lehet idén (bár később még további csökkenés valószínűsíthető, különösen az újabb rezsicsökkentést is figyelembe véve) − mondja Jobbágy Sándor, a CIB Bank szakértője, akinek a számítása szerint hó/hó alapon is csökkenés lehetett augusztusban.

Nyeste Orsolya arra számít, hogy minimális havi áremelkedés történhetett augusztusban. Havi szinten a dohánytermékek és a járműüzemanyagok drágulhattak, ugyanakkor az élelmiszer és a ruházati cikkek esetében az erős szezonalitás miatt csökkenhettek az árak júliushoz képest. Emellett a szolgáltatások esetében vélhetően megjelentek a statisztikákban a rezsicsökkentés második körének a hatásai, azaz az önkormányzat által biztosított szolgáltatások egy részének olcsóbbá válása. Nyeste szerint egész évben marad az alacsony, 2 százalék alatti infláció. Ugyanakkor a szíriai helyzet miatt esetlegesen kialakuló magasabb olajár jelenthet felfelé mutató inflációs kockázatot. Az sem látszik még pontosan, hogy a nyári szárazságnak lesz-e érdemi hatása a terméseredményekre, várható-e emiatt egy jelentősebb élelmiszer-áremelkedés − Nyeste ezzel egyébként egyelőre nem számol.

A Napi Gazdaság konszenzusa(százalék)
Infláció
2013. augusztus (év/év)1,65
2013. augusztus (hó/hó)0-0,1
2013 átlag1,9
Forrás: Napi

A pénzügyi tranzakciós illeték augusztusi emelése is növelheti az inflációt, ennek hatása azonban az éves indexre nem lesz túl jelentős. Az év vége felé a bázishatás már magasabb éves inflációt hozhatna, ezt azonban ellensúlyozni fogja a novemberi újabb rezsicsökkentés. Jövőre viszont az idei rendkívül alacsony infláció vélhetően már emelkedni fog, ráadásul a jegybanki cél fölé. Az átlagos infláció azonban továbbra is 3 százalék, azaz a középtávú cél alatt várható. A növekedés várt élénkülésével járhat némi inflációs hatás, illetve nagy kérdés, hogy a jövő évben milyen árfolyamszintek lesznek; ha a forint érdemben gyengül, magasabb is lehet az infláció. Mindez lehetőséget adna a további kamatcsökkentésre, ám a nemzetközi hozamkörnyezet emelkedése jelentősen leszűkíti a mozgásteret, így már legfeljebb csak egy-két 10 bázispontos csökkentésre lát lehetőséget Suppan Gergely, a Takarékbank Zrt. szakértője. Szerinte az alacsonyabb infláció miatt ugyan elmarad néhány területről az adóbevétel, ezt azonban részben ellensúlyozhatja, hogy az év végére a pedagógus- és egészségügyi béremelések, valamint az 1 százalékra süllyedő infláció hatására akár 5-6 százalékra gyorsulhat a nettó reálbér-növekedés, ami már érdemben gyorsíthatja a háztartások fogyasztásának növekedését, amit még bázishatások is segítenek.

Suppan szerint augusztusban a dohánytermékek árrésének emelése felfelé, a víz-, csatorna-, szemétszállítási díjak csökkentése lefelé hatott az inflációra, amelyek hatásai többé-kevésbé ellensúlyozták egymást, így leginkább bázishatások határozták meg a folyamatokat.