Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke és Vladimir Zelenszkij, Ukrajna államfője a háború kitörése óta június 21-én egyeztetett egymással hivatalosan, ami érezhetően utat nyitott a kapcsolatok javulása előtt - írja a Világgazdaság. Ezt megelőzően az ukrán nyelvtörvény körüli konfliktus is komoly törést okozott a két ország kapcsolatában, ami a háború kirobbanásával csak tovább mélyült.
Annak ellenére, elég sok vitás ügy terhelte a két ország kapcsolatát a múltban, annál talán még több olyan terület van, ahol van létjogosultsága a kapcsolatok erősítésének. Az egyik ilyen Ukrajna EU-s integrációja.
Hasznos lenne
Magyarországnak ugyanis kifejezetten érdeke Ukrajna uniós csatlakozása, részben azért, mert a magyar vállalatok piaci terjeszkedése számára óriási lehetőségeket tartogat a háború előtt még 40 millió lakosú ország. A hírportál értékelése szerint a magyar kormány nem pusztán a térség stabilitása vagy a határvédelem miatt szorgalmazza az EU bővítését, hanem sokkal inkább önző anyagi érdekekből, azért, mert úgy látják, hogy a magyar cégeknek ezen a pályán van esélye labdába rúgni.
További összetevője az ügynek, hogy az orosz kérdés komoly törést hozott V4-ek működésében. A magyar álláspont ugyanis gyökeresen eltér a cseh, lengyel, vagy a szlovák külpolitikai érdekektől. Bár a részleteket nem tudni a háttérben zajló diplomáciai folyamatokról, Magyarországnak nem mondhat le az uniós viták kereszttüzében Lengyelország támogatásáról, amely a kezdetektől a legharcosabban védelmezi Ukrajnát.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!