Soros György a Project Syndicate-en megjelent esszéjét azzal a megjegyzéssel kezdi, hogy Magyarország és Lengyelország megvétózta az EU által javasolt 1,15 ezer milliárd eurós hétéves költségvetést és az ahhoz kapcsolt 750 milliárd eurós helyreállítási alapot a jogállamisági kritérium miatt, miközben e két ország az uniós költségvetés legnagyobb haszonélvezője. "Tudják, hogy kirívóan megsértik a jogállamiságot és nem akarják a következmények árát megfizetni."
Soros ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a jogállamiság nem annyira absztrakt koncepció, mint ahogy azt Orbán Viktor és - nála kissé mérsékeltebben - Jaroslaw Kaczynski, Lengyelország de facto irányítója állítja. Számukra ugyanis a jogállamiság egy gyakorlati korlátot jelent a személyes és politikai korrupcióra.
A vétó nem más, mint a két sorozatos szabálysértő kétségbeesett szerencsejátéka
- véli Soros.
Megkerülhető a vétó
A filantróp úgy véli, hogy van mód a vétó megkerülésére. A magyar származású amerikai milliárdos szintén azt a felvetést említi, miszerint a jogállamisági kritériumot már elfogadták, tehát, ha nem is lenne megállapodás az új költségvetésről, a 2020-ban lejáró régi menne tovább a következő évben. Magyarország és Lengyelország pedig nem kapna egy árva vasat sem, mert a kormányaik megsértik a jogállamiság kereteit.
A helyreállítási alap szintén mehetne a maga útján, úgynevezett megerősített együttműködési eljárás keretében. Itt a kérdés Soros szerint csak az, hogy ehhez megvan-e a politikai akarat.
A felelősségre vonást kerülné Orbán
Soros esszéjében emlékeztet, hogy szerinte Orbán egy kleptokráciát épített ki, azt az összeget pedig, amivel "a családját és a barátait gazdagította", nehéz lenne megbecsülni. A magyar származású dollármilliárdos úgy látja, Orbán most a Covid-19-járványt és (ismételten) az alaptörvényt és a választási szabályokat használja fel arra, hogy alkotmányos eszközökkel bebetonozza a hatalmát egy életre, amit Soros tragédiának vél a magyar emberek számára.
Konkrét példákat is említ: a mintegy 2,8 milliárd dolláros állami vagyon magánalapítványokba való transzferálását, amelyeket az alaptörvénybe emeléssel csak kétharmados többséggel lehetne visszaszerezni, a hatalomhoz közeli cégeken keresztül történt több mint 16 ezer lélegeztetőgép vásárlását közel egymilliárd dollárért. Soros megjegyzi, volt, hogy Magyarország a Kínából beszerzett lélegeztetőgépekért 50-szer (!) többet fizetett, mint Németország.
Orbán szeretné elkerülni ezekért a felelősségre vonást és a 2019-es önkormányzati választások kudarcát, amikor levesztette a Fidesz a kontrollt a nagyobb városokban, ezért kivérezteti az önkormányzatokat.
Csak az EU segíthet
Soros arra is rámutat, hogy az ellenzéknek nagyon korlátozott a lehetősége a következő választásokon a kormányváltásra, mert Orbán bárhogy változtatgathatja a szabályokat, ezért úgy véli, hogy ezen csak az EU tud segíteni, mégpedig úgy, hogy azokhoz a helyi önkormányzatokhoz csatornázza közvetlenül a forrásokat, ahol a demokrácia még működik.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!