A rendszeres alapellátási szűrés-gondozás képes elérni azt, hogy kevesebb legyen a magas vérnyomásos beteg, hogy normál értékek mellett éljenek a cukorbetegek, és így kevesebb legyen az infarktus, az agyvérzés, és kevesebb lábat amputáljanak – írja a Társadalmi Riportban megjelent tanulmányában Kincses Gyula, Magyar Orvosi Kamara (MOK) korábbi elnöke. 

Problémaként jelölte meg, hogy egyre több az üres praxis Magyarországon. Drámai képet fest a magyarországi praxisok számának alakulása, amíg 2004-ben 61 darab több mint egy éve betöltetlen praxis volt, és 64 darab olyan, amit egy éven belül nem töltöttek be, addig 2024-re 833 olyan praxisról tudott a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK), ahol több mint egy éve nem rendelt orvos, és 107 olyan praxis volt, ahol egy éven belül szűnt meg az alapellátás. 

Kép: Társadalmi Riport 

Felgyorsult a praxisok kiüresedése

Az idei év februárjában 956 betöltetlen háziorvosi praxis volt, a rendelőkből tavaly és tavalyelőtt 190-en mentek nyugdíjba, 62 háziorvos meghalt, és legalább hatvan 40 év alatti orvos is otthagyta a rendelőt, erről itt írtunk bővebben.

A MOK volt elnöke szerint 2024 júliusában az engedélyezett praxisok 12,8 százaléka volt tartósan betöltetlen, az összes betöltetlen praxis pedig 902 volt, ez pedig a praxisok 14 százalékát tette ki.

A betöltetlenségi arány a praxisok típusai szerint eltér: 

  • a felnőtt praxisok 8,7 százaléka betöltetlen;
  • a gyermekorvosi praxisok 20 százaléka üres;
  • a vegyes praxisok 25 százalékában nincs orvos;
A betöltetlen praxisok száma 2010 januárjától 2024 júliusáig 5,8-szorosára nőtt

– emelte ki Kincses Gyula.

Az emelkedés a betöltetlen felnőtt praxisok esetében 8,3-szoros, a vegyes praxisok esetében csak 3,9-szeres, a legdrámaibb növekedés a házi gyermekorvosi praxisok esetében volt tapasztalható, ahol 10,9-szeres a változás.

A 902 betöltetlen praxis ellátási területéhez 1,25 millió lakos tartozik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ennyi embernek nincs háziorvosa, mert az ellátatlan területeken lakók egy része átjelentkezett egy másik, közeli betöltött praxisba. Kincses Gyula szerint közel 895,3 ezer lakosnak nincs saját háziorvosa, azaz ennyien járnak helyettesítéssel ellátott háziorvosi rendelőbe. A 902 betöltetlen praxist 779 praxistulajdonos orvos látja el helyettesítéssel.

Arra is kitért, hogy a háziorvosi pálya iránt alacsony az érdeklődés, kevés az új belépő, de emellett vannak olyan orvosok is, akik különböző okból elhagyják a rendelőket, idősödik a háziorvos társadalom, ezért a jövő sem tűnik rózsásnak. 

A finanszírozás sem tökéletes

A helyzetet tovább rontja, hogy a finanszírozási ösztönzők miatt ma – a betegeket kivéve – mind a háziorvosoknak, mind az  önkormányzatoknak pénzügyi érdeke az, hogy a praxisok tartósan betöltetlenek maradjanak, ugyanis a helyettesítéssel fenntartott praxis után a NEAK többet fizet, mintha az üres praxist más, működő praxishoz csatolnák.

A finanszírozással kapcsolatban a MOK korábbi elnöke megjegyzi, hogy 2024 áprilisában a praxisok átlagosan 3 313 666 forint havi NEAK-támogatást (finanszírozást) kaptak. 161 praxis bevétele nem éri el a havi 1 millió forintot, és 158 praxis bevétele volt 5 millió forint feletti. A legnagyobb, egy praxisnak utalt havi támogatás 7 160 740 forint volt.

A praxisfinanszírozás nemcsak az orvos bruttó jövedelmét jelenti, hanem a praxisban dolgozó orvos(ok), az átlagosan 1,3 fő szakdolgozó, valamint az orvosírnok bérköltségét is tartalmazza, valamint a fogyóeszközök árát és a praxis rezsiköltségeit is.

A több száz tartósan betöltetlen praxis valójában több száz eladhatatlan praxist is jelent, ami értelemszerűen rontja a praxisok piaci értékét, így a praxisjog eredeti célja – az élet munkájával felépített és tisztes idős kort biztosító vagyonértékű jog – egyre távolabb kerül.

A MOK korábbi elnökének elemzése is rámutat arra, hogy a háziorvosi kar öregszik. A medián életkor 61 év, és 184-gyel több 60 évesnél idősebb vezet praxist, mint 60 év alatti.

A legsúlyosabb a helyzet a házi gyermekorvosok esetében, ahol 63 év a medián életkor.

Amíg csupán 126 fiatal háziorvos - aki még nincs 35 éves - dolgozik a rendelőkben, addig a 70 év felettiek száma a 980-at is eléri. A helyzet súlyosságát és a közeljövő kilátástalanságát mutatja, hogy majdnem kétszer annyi 61–70 éves háziorvos (1843) dolgozik, mint 41–50 éves (963). 

Simor András, a  Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke a napokban az Economx Exkluzívban az mondta, ennyire lezüllesztett egészségügyi rendszerünk még sosem volt. A lakosság nagy része a magánegészségügyben keres megoldást a problémáira, mert az állami egészségügyi kiadások jelentősen csökkentek.